U periodu od 26. avgusta – 24. septembra 2020. godine, izložba “Rat i humor 1914. – 1918.” biće postavljena za publiku u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Izložba se realizuje kroz saradnju Instituta za istoriju oglašavanja i zrenjaninskog muzeja. Izložbu čini retko viđena originalna građa Narodne biblioteke Srbije, Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković” i Instituta za istoriju oglašavanja.
O Izložbi
Postavka prikazuje kako je u štampanim medijima u Prvom svetskom ratu korišćen humor, kao delotvorno propagandno sredstvo namenjeno mobilisanju javnosti. Humor je bitan element u komunikaciji sa populacijom, efikasno sredstvo koje lako i brzo izaziva emocije. Namenjen je skretanju pažnje (informacija), ili njenom preusmeravanju (manipulacija). U Velikom ratu
korišćen je u verbalnim (ironija, sarkazam, satira, parodija) i vizuelnim formama (karikatura, strip). Plasiran je u svim raspoloživim medijima tog doba: letak, plakat, razglednica, časopisi,
novine i drugo, u štampanom i rukopisnom izdanju.
Prikazani artefakti na izložbi su posmatrani isključivo kao istorijski dokumenti, bez vrednovanja ideja koje prenose. Posmatrani su kao komunikacione alatke, kao primeri na koje načine su iste teme saopštavane u različitim kulturama, zbog ostvarenja istih ciljeva.
Na izložbi možete videti i :– luksuzno izdanje dve knjige sa ilustracijama Lujsa Remerkersa štampane 1917. godine, pod brojem 200 za Mihajla Idvorskog Pupina, koji svojim potpisom potvrđuje da ih 1932. godine poklanja Beogradskom univerzitetu. Predgovor je napisao Teodor Ruzvelt.– rukopisne „rovovske novine” koje su srpski vojnici pisali na Solunskom frontu, kao i niz sačuvanih primeraka satiričnih srpskih časopisa. Ovu građu je za izložbu pripremila dr Nataša Jovanović.– primerke američkih, britanskih i francuskih satiričnih časopisa, iz perioda Velikog rata iz arhiva Instituta za istoriju oglašavanja.– pregled satiričnih časopisa u Austriji, Velikoj Britaniji, Hrvatskoj, Italiji, Kanadi, Rusiji, Americi, Francuskoj i Srbiji.
Autorski tim čine Vladimir Čeh, prof. dr Milan Ristović i dr Nataša Jovanović, u saradnji sa Prvoslavom Plavšićem, uz svesrdnu pomoć Miloša Ristovića i timova „Alma Quatro“, „Beoexpo“ i „Digital Mind“. Nadležni kustos je Dejan Vorgić, istoričar umetnosti.
Posetioci će moći da se upišu u „Knjigu utisaka” rukom, tastaturom ili „selfi snimkom” na izabranu antiratnu razglednicu. Jednim „klikom” će moći da je pošalju direktno sa kompjutera u željeno poštanske sanduče, odštampanu na kartonu sa nalepljenom prigodnom („privatnom“) markom koju je povodom izložbe izdala Pošta Srbije.
Podršku realizaciji izložbe pružila je ambasada SAD.
Izložba će biti otvorena do 24. septembra 2020. godine.
Ulaz je slobodan.