Svečano otvaranje izložbe fotografija „In the city“, likovnog umetnika Mihaila Stanisavca, u Galeriji asocijacije likovnih umetnika Zrenjanina (ALUZ), će biti upriličeno u utorak, 9. aprila u 19 časova.
Izložba će trajati do 19. aprila, a radno vreme galerije je od 17 do 19 časova.
MIHAJLO STANISAVAC
Rođen u Beogradu 1980. Diplomirao 2006. na fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku za grafiku. Član ULUS-a od 2008. Od 2012. živi u Parizu. Realizovao je veliki broj samostalnih i kolektivnih izložbi, dobitnik je brojnih nagrada, grantova, rezidencija, akvizicija.
In the city
fotografije na ovoj izlozbi nastale su u Parizu u periodu između 2020-24. godine. Naslov ove serije fotografija pa i same izložbe je „In the city“, i u prvi mah, radi se ličnom dnevniku svakodnevice a priča koja je ovde izložena odvija se na ulicama Pariza i njegove okoline.
Svoje bavljenje fotografijom vidim kao sabiranje misli, a jedan od zadataka je i preispitivanje formule: U istu vodu i možeš i ne možeš da zagaziš dvaput; sama putanja se iz dana u dan ponavlja, ali je svaki momenat neponovljiv.
Momenat vidim kao impuls čiji je rezultat slika, nastala posredstvom kamere.
Ove fotografije ponekad funkcionišu kao zasebne celine a ponekad zbir iimpulsa odnoso momenata, formira sekvencu, čiju strukturu čine različite pojave koje su deo vizuelnog jezika kao na primer ekspresija nekakvog pokreta, intervencija u prostoru, patina…Ali i sama geometrija lista i najvažniji aspekt – kompozicija.
Jedan od ciljeva je takodje da se transponuje deo atmosfere i samog doživljaja grada u kome živim.
Jedan deo ovih fotografija nastao je dakle tokom pandemije kovid i predstavlja svojevrstan komentar na pitanje koje se poslednjih godina često postavlja a glasi: Kako se nositi sa izolacijom; gde pojam izolacije nije potrebno nužno dovoditi u vezu sa pandemijom Radni naslov ove serije je „In the city“ a radi se zapravo o dnevniku svakodnevnog života koji se odvija na ulicama Pariza i njegovih predgrađa, u prolazu. Lični aspekt ove priče mogao bi se okarakterisati kao sabiranje misli i u nekom širem smislu, kao što to često biva, neka vrsta autoportreta i preispitivanja formule: U istu vodu i možeš i ne možeš da zagaziš dvaput; obzirom da se sama putanja iz dana u dan ponavlja, dok sam se prilikom odabira samih frejmova rukovodio principom grafičkog lista, što znači da je naglasak na geometrizaciji, crno belim odnosima, svodjenju forme… Gde boja dolazi kao akcenat i evocira sinergiju različitih raspoloženja korone.
Mihailo Stanisavac