Zrenjanin će u subotu, 17. maja, biti domaćin šestog Banatskog vinskog festivala, koji će se održati u Gradskoj bašti od 16 do 22 časa. Više od 50 vinarija iz Srbije i regiona predstaviće svoja najkvalitetnija vina, a posetioci će imati priliku da degustiraju raznovrsna vina i da iz prve ruke čuju vinske priče, upoznaju teoriju, filozofiju proizvodnje i ljude koji stoje iza svake boce.
Tim povodom, razgovarali smo sa jednim od najkompetentnijih ljudi sa naših prostora kada je u pitanju vino i sam festival.
Zrenjaninac Igor Luković – internacionalni vinski sudija – glavni urednik magazina Vino&Fino i organizator Banatskog festivala vina
– Vinima sam počeo da se bavim kao trgovac, pre nekih dvadesetak godina. Usput sam završio i neke vinske škole, jer me je to privlačilo. Budući da ja nisam neki ekonomista i matematičar, vratio sam se zaista onome što volim, a to je da o vinima pišem i pričam. Bio sam jedan od osnivača Udruženja somelijera Vojvodine, sa te pozicije sam se povukao.
U međuvremenu, polako učeći i učestvovajući na vinskim manifestacijama, prvo lokalnim, pa regionalnim, zatim i svetskim, došao sam do toga da postanem vinski sudija koji sudi vina po svetu.

Luković je jedini sudija iz Srbije na Dekanterovom ocenjivanju (Decanter World Wine Awards), najvećem i najznačajnijem svetskom ocenjivanju vina.
– Baš sam se vratio iz Londona prošle nedelje sa DWWA. Ocenjivao sam vina na ocenjivanjima poput MUNDUS VINI (velika međunarodna nagrada za vino jedno je od najvažnijih, državno poznatih vinskih takmičenja na svetu već 20 godina i nudi odlična vina na međunarodnoj sceni) i IWC – International Wine Challenge.
Predsednik je žirija Balkans International Wine Competition i koordinator/organizator ocenjivanja Balkan Wine Trophy koje se održava svake godine u Srbiji. Takođe, Igor je i urednik magazina „Vino&Fino“ koji je pokrenut 2011. godine.
Zrenjanin i Banatski festival viba se može pohvaliti sa velikim brojem renomiranih vinarija. Zbog čega se odlučuju baš za ovaj festival i koliko je bio težak put da se usmere ka njemu?
U poslednjih nekoliko godina na Banatski vinski festival zaista dolazi krem srpske vinske scene. Ponuđen im je ambijent, organizacija i publika kakva je tim vinarima potrebna i na kojiu su navikli. Inflacija vinskih festivala je svuda oko nas i vinari su krenuli da biraju, ali Zrenjanin im je uvek drag i uvek dođu.
Na festival se isključivo dolazi po pozivu, nema samostalnih prijava, a selekciju pravi redakcija magazina „Vino&Fino“. Svake godine promenimo oko četvrtinu izlagača kako bismo svima dali šansu da se pokažu lokalnoj zrenjaninskoj publici. Zrenjaninska publika je odreagovala na pravi način, razumeju i cene ovaj festival.
Uslove koje vinari očekuju, pored prelepog ambijenta Gradske bašte, koji je unikatan, uz publiku koja razume vina, zna šta traži i želi, to je veliki potencijal u Zrenjaninu i u mestima koja gravitiraju ka njemu za razvoj vinske kulture. Ulogu svakako igraju i prave vinske čaše koje se služe na festivalu, pristojan muzički program, fini zalogaji.
Zrenjaninski festival je sav „na note“, onako kako vinska kultura treba da bude. Otvoren je za sve i za svakoga i jedan je od najlepših u Srbiji.
Kakva je ponuda vinara sa prostora Banata i koliko im učešće u festivalu znači za dalje unapređivanje proizvoda?
Izbor za najbolje vino Banata je značajno starije od samog festivala. Zrenjaninska vina sam prvi put došao da ocenjujem još 2009. godine na poziv Kluba vina i od onda sam tu. Trudio sam se svim snagama da pomognem ljudima iz Kluba vina, lokalnim malim udruženjima i lokalnim vinarima iz Banata, jer se ja i dalje osećam Zrenjanincem gde god stanovao, radio i putovao.
Imamo prvoklasan izbor vinskih sudija, enologa, profesora, somelijera… I mislim da su rezultati koji izlaze svake godine poprilično relevantni.
Napredak u kvalitetu vina u odnosu na 2009. je neverovatan. Preko polovine uzoraka vina je tada bilo neispravno, a danas to više nije slučaj. Desi se po koji neispravan uzorak, ali vina su pre svega tehnološki pismeno napravljena, što znači da su se lokalni vinari naučili na dobar način svom poslu.
Mislim da je odluka da se uvedu dve kategorije i da se dodeljuju tofeji za vina iz registrovanih vinarija i trofeji za vina iz malih amaterskih vinarija jako dobra. Sve je stavljeno u svoju kategoriju. Takođe me raduje i to da je tu sve manje vina od grožđa koje je kupljeno ko zna gde, već je to uglavnom od lokalnog grožđa. Većina vinara, uključujući i amatere, imaju svoje vinograde.
Ono što mislim da nedostaje je malo više hrabrosti da se napravi korak dalje – da se više vinarija registruje, uđe u sistem i da počnu da prodaju svoja vina, da zaigraju tržišnu utakmicu. Kada se to desi vinari iz ovih krajeva će svakako imati dobru šansu da poentiraju i pozicioniraju se.
Njihovo učešće na Banatskom vinskom festivalu je jako važno za lokalnu publiku da vidi i shvati da se i u njihovom okruženju proizvode odlična vina iz Orlovata, Aradca, melenaca, Taraša… Takođe je i samim vinarima bitno da mogu da se upoznaju sa kolegama koji to rade na jednom višem i ozbiljnijem nivou, da probaju njihova vina i da shvate kako to sve može da se radi i koji bi mogao da bude njihov put u budućnost.
Šta očekuje posetioce na ovogodišnjem Banatskom vinskom festivalu?
Ove godine na festivalu nas očekuje ravno 50 vinarija koje će imati svoje štandove. To su vinarije iz Šumadije, sa Fruške gore, Negotina, Subotice, Vranja, Toplice… Tu su gosi i iz Makedonije, Crne Gore, Hrvatske, Italije… Festival prerasta u internacionalni, što nam je i bio cilj od početka. Pored njih tu su i vinari amateri iz Banata, koji svoja vina neće moći da prodaju, ali će vina moći da se vide i da se sa vinarima i njihovim radom upozna. Tu su i tradicionalne Banatske vredne ruke na čijim štandovima će biti ponuđeni lokalni zalogaji. Biće kvalitetne hrane i proizvođača zanatskih sireva, suhomesnatih autentičnih proizvoda…
Čeka nas i sjajan muzički program Miloš Mitić Trio i BID BEND Gagić i prijatelji.
IGOR LUKOVIĆ POZIVA NA 6. BANATSKI FESTIVAL VINA
@ilovezrenjanin Zrenjanin će 17. maja 2025. godine postati epicentar vinske kulture regiona. U prefinjenom i romantičnom ambijentu Gradske bašte, od 16 do 22 časa, održaće se šesti Banatski vinski festival – manifestacija koja će ove godine okupiti više od 50 najprestižnijih vinarija iz svih vinogradarskih rejona Srbije, ali i iz susednih zemalja poput Hrvatske, Rumunije, Severne Makedonije i Slovenije. Posetioci će imati priliku da degustiraju raznovrsna vina i da iz prve ruke čuju vinske priče, upoznaju terroir, filozofiju proizvodnje i ljude koji stoje iza svake boce. Svečano proglašenje najboljeg vina Banata Jedan od najznačajnijih momenata festivala biće proglašenje pobednika takmičenja za najbolje vino Banata. Devetočlani stručni žiri, sastavljen od istaknutih enologa, profesora, somelijera i sudija sa iskustvom ocenjivanja na prestižnom Decanteru, ocenjivao je oko 100 pristiglih uzoraka. Ova nagrada ima posebnu težinu – jer ne samo da potvrđuje kvalitet domaćih vinara, već i osnažuje razvoj vinske scene u Banatu. Ovogodišnja novina – prihod od ulaznica biće doniran u humanitarne svrhe Ulaznice po ceni od simboličnih 500 dinara se mogu kupiti na ulazu u Gradsku baštu, a sav prihod biće doniran u humanitarne svrhe u okviru akcije „Sportom za bolje sutra“. Festival organizuju Grad Zrenjanin, Turistička organizacija grada Zrenjanina i Kulturni centar Zrenjanina, u saradnji sa magazinom @vino_fino_magazin Vino & Fino. Festival se održava uz podršku kompanija Telekom Srbija i Mlekoprodukt. Šesti Banatski vinski festival je prava prilika da Zrenjanin pokaže svoje gostoprimstvo i ljubav prema vinu, hrani i muzici. Ne propustite ovaj jedinstveni spoj ukusa, mirisa i melodija pod otvorenim nebom. Zrenjanin vas čeka 17. maja – uz osmeh, muziku i čašu vrhunskog vina, živeli … 🍷🍷 #vinarija #vino #banatskifestivalvina #zrenjanin ♬ original sound – I love Zrenjanin