U Zrenjaninskom Narodnom muzeju aktuelna je izložba „Carski darovi“ koja predstavlja izbor ekskluzivnih poklona koje je Josip Broz Tito dobio prilikom susreta sa članovima vladarskih porodica iz osamnaest zemalja Evrope, Azije i Afrike.
Izloženo je ukupno šezdeset osam jedinstvenih predmeta izuzetne umetničke izrade, nastalih u najpoznatijim radionicama širom sveta, koji su podeljeni u pet celina: arheološki, upotrebni i ukrasni predmeti, nakit i odlikovanja.
Posuda, poklon princa Kambodže – Norodoma Sihanuka, 1965. godine
Kutija za cigarete, poklon iranskog kralja Reze Pahlavija
Servis za čaj, poklon princa Kambodže – Norodoma Sihanuka, 1959. godine
Kutija za cigarete, poklon cara Etiopije Hajla Selasija, 1959. godine
Maketa carskog prestola, poklon cara Etiopije – Hajla Selasija, 1961. godine
Pribor za pisanje koji u stvari predstavlja maketu carskog prestola, poklon je Titu povodom prve konferencije nesvrstanih u Beogradu, septembra 1961.godine. Ispod baldahina, na čijem se vrhu nalazi carska kruna, između dva anđela nalazi se predstava prestola sa Davidovom zvezdom na naslonu, koja upućuje na legendarnu kraljicu od Sabe koja je u vezi sa kraljem Solomonom imala sina Menelika, rodonačelnika etiopske kraljevske dinastije.
Odlikovanja
Korintski šlem i pehari iz Vafija, pokloni grčkog kralja Pavla I i kraljice Frederike, 1954. i 1955. godine
Maketa carske dvokolice, poklon princa Kambodže – Norodoma Sihanuka, 1959. godine
Jedrenjak, poklon kuvajtskog šeika Saada al Abdulaha al Sabaha, 1979. godine
Figura ratnika na kamili, poklon jordanskog kralja Huseina Amana, 1979. godina (levo), Harfa, poklon Ahmeda Huseina el Bakra, generalnog sekretara BAAS-a, 1979. godine (desno)
Ris, poklon danske kraljice Margarete II i princa Henriha, 1977. godine
O poklonima koje je Josip BRoz Tito poklanjao i dobijao, brinule su službe protokola u okviru kabineta predsednika republike. Odsek za poklone i umetnine bio je zadužen da nabavlja i priprema poklone koje je Tito poklanjao i da brine o „prijemu darova od stranih državnika i privatnih lica iz inostranstva i da se stara o uzvraćanju prigodnih darova šefovima države i pojedincima u inostranstvu..“.
O primljenim poklonima pisana je beleška koja sadrži : ime darodavaca, kome je poklon namenjen (predsedniku ili njegovoj supruzi), naziv i opis poklon, povod darivanju i datum prijema poklona. .
U zavisnosti od značaja darodavca, izgleda poklona i njegove namene, pokloni su smeštani u rezidenciji, Beli ili Stari dvor, na Brione ili u neki drugi objekat koji je Tito koristio. Najveći broj poklona je deponovan u zgradu poznatu kao Depo darova(Stari muzej) ili u Muzej rezidencije.
Danas se većina ovih predmeta čuva u depoima Muzeja istorije Jugoslavije koji zauzimaju više od 1000 kvadratnih metara.
Izložbu u Zrenjaninu organizovao je Muzej istorije Jugoslavije, a zrenjaninska publika može je pogledati do 23. januara.