U Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin 19. februara u 19 časova biće otvorena arheološka izložba „Centralni Balkan između grčkog i keltskog sveta“ iz Narodnog muzeja u Beogradu.
Zbog svoje kompleksnosti i jedinstvenosti, lokalitet Kale-Krševica zaslužuje važno mesto u arheologiji Balkana i opravdano izaziva pažnju naučne javnosti. Ova izložba prikazuje rezultate arheoloških istraživanja u selu Krševici, donekle ilustruje izgled ovog naselja i daje uvid u materijalnu kulturu koja se oslanja na relativno čvrste veze sa Egejom.
Lokalitet Kale-Krševica leži na obroncima planine Rujan, odakle dominira Vranjskom kotlinom i dolinom Južne Morave. Izuzetno strateško mesto sa kojeg se mogao kontrolisati širok okolni prostor, često je bilo nastanjivano i utvrđivano.
Prva arheološka iskopavanja na ovom lokalitetu obavljena su 1966. godine, međutim, ona su bila manjeg obima, ali dovoljno da svojim rezultatima nagoveste potencijal i značaj koji ovaj lokalitet poseduje. Od 2001. godine arheološki radovi se nastavljaju i tokom više od jedne decenije arheoloških istraživanja, otkriven je deo naselja koje je nastalo početkom IV veka p.n.e. i koje je trajalo sve do prvih decenija III veka p.n.e. Arheološka istraživanja su potvrdila urbani karakter naselja građen prema grčkim uzorima, pa se tako naselje sastoji od dve odvojene, arhitektonski različite, funkcionalne građevinske celine – akropole i prostranog podgrađa.
Autor izložbe je dr Petar Popović iz Arheološkog instituta u Beogradu, saradnici na izložbi su muzejski savetnici Nenad Radojčić, Vera Krstić i Aca Đorđević, dok je nadležni arheolog iz zrenjaninskog Muzeja Aleksandar Šalamon.
Posetioci će do kraja marta imati priliku da se upoznaju i saznaju nešto više o jedinom lokalitetu u Srbiji sa jedinstvenom grčkom arhitekturom.