Zrenjaninska bolnica nedavno je u pojedine hirurške zahvate uvela proceduru intraoperativnog spašavanja krvi.
Reč je o metodi autologne transfuzije pri kojoj se u toku operacije spašava krv iz operativnog polja, i pomoću aparata Cell Saver, reinfunduje odnosno vraća pacijentu.
Prvi demonstracioni zahvat uz novu proceduru uspešno je urađen 13. februara u zrenjaninskoj bolnici tokom ugradnje totalne proteze kuka. Od tada su urađene tri operacije uz primenu novog aparata.
– Aparat stoji u operacionoj sali, pomoću njega se krv spašava a zatim procesuira, odnosno centrifugira, eritrociti se odvajaju i vraćaju pacijentu. Nabavka „Cell Savera“ je od izuzetnog značaja jer se primenjuje kod operativnih zahvata u kojima se očekuju veliki gubici krvi i kod kojih je svaka kap krvi važna. To su situacije u kojima se gubi više od 800 mililitara krvi, a ovim aparatom sada možemo da spasemo dve jedinice eritrocita. Trenutno aparat koristimo kod ugradnje totalne proteze kuka, ali očekujemo da će u narednom periodu početi njegov primena i kod intervencija na abdominalnim aneurizmama, odnosno u vaskularnoj hirurgiji. Na ovaj način se uključujemo u racionalnu primenu krvi koja se uzima od dobrovoljnih davalaca, i imamo je više za one pacijente kod kojih se metode intraoperativnog spašavanja ne mogu primenjivati, objasnila je doktorka Biljana andrić, specijalista transfuziologije koja je inicirala nabavku aparata.
Procedura intraoperativnog spašavanja krvi radi se u Srbiji od 1996. godine. Metodu je iz Amerike u našu zemlju uveo Dr Branko Čalija sa instituta za Kardiovaskuilarne bolesti „Dedinje“ i zahvaljujući njemu Zrenjanin je danas uključen u taj program.
Opšta bolnica „Đorđe Joanović“ je pored aparata dobila i četiri seta dovoljna za četiri operacije, a Republički fond za zdravstveno osiguranje obezbedio je dodatnih 50 setova za celu godinu.