Dokumentacija za objavljivanje javne nabavke za uslugu prečišćavanja vode u Zrenjaninu prikupljena je i u naredne dve sedmice biće objavljena i dostupnama svim zainteresovanim kompanijama, potvrdio je danas medijima zamenik gradonačelnika Saša Santovac.
Obraćajući se javnosti Zrenjanina, a kako je rekao i pokrajine i Srbije, Santovac je prikazao dokumentaciju kao rezultat rada Komisije koju je formiralo preduzeće „Vodovod i kanalizacija“, ali i kao dokaz obećanja vlasti da će Zrenjaninci do kraja 2015. godine piti ispravnu i zdravu pijaću vodu.
– Javnu nabavku ćemo objaviti za petnaestak dana jer želimo da obavestimo kompletnu javnost da je sve pripremljeno. Tender je međunarodni i moći će da konkurišu kompanije i iz Evropske Unije i one van nje. Ponuđači će imati rok od 60 dana nakon čega ćemo odabrati najpovoljnijeg i potpisati ugovoro pružanju usluge prečišćavanja vode. Od tog momenta, ponuđač će imati rok od osam meseci da završi kompletan posao. Podsetiću i medije i javnost da je jedna od ključnih stvari u odlučivanju o najboljoj kompaniji – cena prečišćene vode koja ne sme da bude veća od 0,28 evrocenti. Sve ostalo se ne dovodi u pitanje jer mora da bude u skladu sa zakonima republike Srbije, rekao je zamenik gradonačelnika.
Direktor Javno komunalnog preduzeća Vodovod i kanalizacija, Goran Tajdić i pomoćnik gradonačelnika Ivan Dević, rekli su da se još ne može pouzdano govoriti o izvorištu vode koja će se prečišćavati, ali se pretpostavlja da će to biti postojeći bunari na Mihajlovačkom drumu.
– Trenutna cena vode u Zrenjaninu iznosi 27 dinara po kubiku bez PDV-a, i na tu cenu koju Vodovod sada naplaćuje građanima dodala bi se cena koja će se postići ovom javnom nabavkom, a rekli smo da je to maksimalnih 0,28 evrocenti. Račun građana biće u rangu računa koji plaćaju građani Beograda, Novog Sada i ostalih gradova, rekao je Tajdić.
Na pitanje novinara da li se u pitanje dovodi kvalitet prečuišćene vode koja će prolaziti kroz stari vodovodni sistem, Tajdić je najavio da će uskoro otpočeti rekonstrukcija.
– Deo vodovodne mreže izgrađen je 1962. godine. Ranije su se koristile azbest-betonske cevi, a danas se koriste uglavnom cevi od PVC materijala. „Vodovod i kanalizacija“ u planu poslovanja za 2015. godinu planiramo da otpočnemo zamenu najstarijih instalacija a to su one u strogom centru grada. Voda koju će ponuđač isporučivati biće u granicama koje propisuje Republika Srbija. Ima špekulacija da su cevi dotrajale i da one dodatno zagađuju vodu koju dobijamo u slavini, međutim to nije tačno. Možda će se u prvih mesec, dva, dok ne krene čista voda, u starim cevima nešto zadržati, ali čim krene voda u punom kapacitetu voda će i hemijski biti u skladu sa pravilnicima.
TAJDIĆ: UGOVOR SA VASERTEHNIKOM NIKAD NIJE POTPISAN
Goran Tajdić odgovorio je i na pitanje novinara o navodnoj višemilionskoj odšteti koja očekuje Grad Zrenjanin ukoliko dođe do tužbe od strane Vasertehnika.
– Ugovor sa Vasertehnikom sastoji se iz tri knjige – A, B i C. Vasertehnik i Vodovod i kanalizacija potpisali su samo dve knjige, tako da što se tiče nas taj ugovor nikad nije potpisan do kraja, niti je realizovan. Potpisana su dakle samo prva dva dela ugovora koja se odnose na tehničke stvari i merama obezbeđenja. Finansijski deo ugovora sa kojim počinju da teku sve radnje, nikad nije potpisan. U knjizi B jasno stoji da ako ne dođe do potpisivanja finansijskog sporazuma, ugovorne strane same snose svoje dotadašnje troškove.. Jeste da u ugovoru B stoji, da ako se ne dobije državna garancija, ugovorne strane jesu saglasne da nastave pregovore oko daljeg finansiranja, ali obzirom da je Skupština grada donela odluku da je taj model nepovoljan, odustalo se od daljeg potpisivanja. Smatramo da do tužbe neće doći jer ugovor formalno nikad nije ni potpisan, nije zaključen do kraja. Jednostavno, samo smo odustali od takvog načina rešavanja pijaće vode, rekao je Tajdić.