„Na teriroriji Policijske uprave u Zrenjaninu u toku 2013. godine evidentirano je oko 4000 krivičnih dela, od kojih 2 odsto čine teža krivična dela. Ovaj podatak Zrenjanin i okolinu svrstava u najbezbednije sredine u Srbiji“, izjavio je danas medijima načelnik Policijske uprave Bojan Marković.
On je pojasnio da je u prethodnoj godini došlo do povećanja broja evidentiranih krivičnih dela za oko 30 odsto, a uzrok tome jeste činjenica da je došlo do smanjenja zakonskog cenzusa štete za krivična dela krađe sa 15000 na 5000 dinara. Naime, u ranijem periodu oštećeni građani sami su gonili počinioca u slučaju štete niže od 15000 dinara, a u 2013. godini, smanjenjem cenzusa na 5000 dinara, gonjenje je preduzela policija, zbog čega je automatski došlo do prividnog porasta broja izvršenih krivičnih dela.
– Broj rasvetljenih krvičnih dela veći je za 19 odsto u odnosu na 2012. godinu i u taj rezultat uložen je mukotrpan rad. Od najtežih krivičnih dela, u toku prethodne godine izvršeno je jedno krvično delo teško ubistvo u kom je jedno lice izgubilo život, rekao je Marković.
U oblasti suzbijanja narkomanije, izvršena je 91 zaplena, i podneto je 105 krivičnih prijava. Marković je pojasnio da Zrenjanin ne predstavlja ni veliko ni zasebno organizovano tržište budući da su u blizini mnogo jača i moćnija tržišta Beograda, Novog Sada i Rumunije.
Više krivičnih dela u prethodnoj godini otkriveno je i u oblasti privrednog kriminala, a akcenat je bio na onim delima koja imaju elemente organizovanosti i korupcije. Najobimniji i najvažniji slučajevi koje je Policijska uprava u prethodnoj godini odradila jesu preduzeća Vojvodinaput i BEK.
– Oblast javnog reda i mira dugo godina ima stabilnu poziciju i prošle godine smo evidentirali manje od 2000 prekršaja. Važno je istaći da smo obezbeđivali više od 2000 javnih skupova u kojima je učestvovalo oko 370.000 građana, a svakako najmasovniji bili su Dani piva, Velikogospojinski dani, i Svetsko prvenstvo u rukometu za žene. Na svim tim manifestacijama nije dolazilo do narušavanja javnog reda i mira u većem obimu, kaže prvi čovek policije.
U toku 2013. godine dežurna služba primila je oko 20.000 poziva, različitih prijava i zahteva građana na osnovu kojih je policija izlazila na teren, i pored brojnih angažovanja na različitim zadacima na teritoriji cele Srbije, najčešće javnim skupovima i utakmicama.
PROBLEMATIČNA VOŽNJA U ALKOHOLISANOM STANJU
Od 20.000 evidentiranih prekršaja u oblasti saobraćaja, 1108 su napravila lica koja su putevima vozila pod dejstvom alkohola. Od tog broja, njih 285 imalo je 1,20 promila alkohola u krvi zbog čega su bili zadržavani u Policijskoj upravi.
Načelnik policije kaže da je broj alkoholisanih lica u saobraćaju na ulici verovatno veći od evidentiranog.
– Pored svih kampanja, edukativnih programa i predavanja koja smo u kontinuitetu obavljali, broj evidentiranih alkoholisanih vozača je generalno gledano veliki. Ukoliko uzmemo u obzir da su naši policajci konstantno bili angažovani na brojnim drugim aktivnostima tokom prethodne godine – pre svega u akcijama obezbeđivanja događaja – može da se pretpostavi da je alkoholisanih vozača daleko više. Broj od 1108 evidentiranih jeste realno veliki, ali je zbog navedenih činjenica istovremeno i mali u odnosu na ono koliko alkoholisanih vozača stvarno ima na ulici, rekao je Marković i dodao da „kao društvo moramo više da poradimo na edukaciji, samosvesti i saobraćajnom vaspitanju“.
Kriminalistička policija je u prethodnoj godini na teritoriji Grada održala brojna predavanja na temu narkomanije, maloletničke delikvencije, nasilja, bezbednosti u saobraćaju, trgovini ljudima.
Marković kaže da Policijskoj upravi nedostaju policajci i da je trenutna popunjenost kapaciteta oko 70 odsto, a da su s druge strane, zahtevi građana, lokalne samouprave i nadležnog ministarstva – povećani.