Vakcinacija dece pomaže u prevenciji bolesti i zaštiti zdravlja dece. Bolesti protiv kojih se deca vakcinišu su opasne i mogu dovesti do teških i dugotrajnih zdravstvenih problema, pa čak i do smrti.
Uvođenjem kontinuirane vakcinacije u svetu i kod nas su spašeni milioni dečijih života. Ipak, poslednjih godina neki roditelji ne žele da vakcinišu decu. Naš sagovornik na ovu temu je bila Dr Slavica Bekić, pedijatar- neonatolog, šef odseka za odojče i malo dete, Služba pedijatrije Zrenjanin.
Zašto neki roditelji ne žele da vakcinišu decu?
– Postoji više razloga zašto neki roditelji ne žele da vakcinišu svoju decu. To obično proizilazi iz kombinacije različitih faktora, uključujući zabrinutost za sigurnost, sumnju u efikasnost, zbog neproverenih informacija koje dobijaju iz društvenih mreža, te prethodna negativna iskustva sa vakcinama.
Uloga medija je veoma bitna
Kakva je uloga medija u informisanju o vakcinaciji? Na koji način izveštavaju, kakav prostor daju antivakserima?
Uloga medija u informisanju o vakcinaciji je veoma bitna. Mediji daju značajan doprinos razvoju javnog mnenja o ovom pitanju. Jako je važno da mediji budu objektivni i da se zasnivaju na dokazima i stručnom medicinskom mišljenju u izveštavanju o vakcinaciji. Međutim, poslednjih godina postoji sve veći trend dezinformacija i pojačanog raspoloženja protiv vakcine u medijima, posebno na platformama društvenih mreža. Mediji takođe treba da izbegavaju širenje obmanjujućih ili lažnih informacija o vakcinama i da vode računa o potencijalnoj šteti koja može proizaći iz takvog izveštavanja.
Do kakvih komplikacija može doći, ako nevakcinisano dete dobije neku infektivnu bolest?
Vakcinacija dece je važna za prevenciju infektivnih bolesti i zaštitu zdravlja. Nevakcinisana deca su u većem riziku da obole od ozbiljnih zaraznih bolesti i razvijanja teških komplikacija, dugotrajnih zdravstvenih problema, a u nekim slučajevima i do fatalnog ishoda. Na primer, rubeola, poznata kao crvenka ili srednje boginje, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući oštećenje sluha, srca i vida, te prolazno ili trajno oštećenje ploda, neretko i pobačaja ako je majka obolela od crvenke tokom prvog trimestra trudnoće.
Difterija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, poput respiratornih tegoba i znacima oštećenja krvotoka, miokarda i perifernih nerava. Tetanus može dovesti do ukočenosti i grčeva svih mišića u telu, a u najtežim slučajevima i do prestanka gutanja, disanja i smrti. Morbili ili male boginje dovode do smanjenja imunih sposobnosti organizma, te se često komplikuju upalom pluća i uha, a u najtežim slučajevima i upalom mozga – encefalitisa. Na 100 obolelih se registruje 3-5 smrtnih slučajeva.
Deo roditelja, poslednjih godina, veruje da vakcine izazivaju autizam. Da li vakcine mogu izazvati autizam?
– Nema naučnih dokaza, koji pokazuju da vakcine izazivaju autizam.
Kako vakcina deluje?
– Vakcine su napravljene da pruže dugotrajnu zaštitu protiv bolesti, bez rizika od dobijanja teških formi bolesti. To omogućava da se deca zaštite od potencijalno smrtonosih bolesti.
Koliko je potrebno vremena da vakcina počne da deluje?
– Ukupno, vreme potrebno da vakcina počne da deluje varira od vakcine do vakcine, i obično traje nekoliko dana do nekoliko nedelja. Važno je da se poštuju preporučene doze i intervali primene vakcina, kako bi se postigla maksimalna zaštita. Važno je da se pridržavate preporučenog rasporeda vakcinacije i završite punu seriju doza, kako biste postigli najbolju zaštitu od bolesti koje sprečavaju.
Koje vakcine su obavezne u Srbiji?
U Srbiji, postoji obavezna nacionalna vakcinalna kampanja, koja se sprovodi u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije i Nacionalnog instituta za javno zdravlje.
Obavezne vakcine su:
HB – vakcina protiv hepatitisa B;
BCG – vakcina protiv tuberkuloze;
DTP/IPV/HIB I PNEUMOKOKNA VAKCINA – vakcina protiv difterije, tetanusa, velikog kašlja (pertusisa), dečije paralize (poliomijelitisa), infekcija izazvanih bakterijom Hemofilus influence tipa B i infekcija izazvanih bakterijom Streptokokus pneumonije;
MMR – vakcina protiv malih boginja (morbila), zaušaka (mumpsa) i crvenke (rubeole);
Osim ovih obaveznih vakcina, postoje i druge preporučene vakcine protiv raznih infektivnih bolesti, kao što su vodene boginje, infekcije izazvane respiratornim sincicijelnim virusom, humanim papiloma virusom, rota virusne i druge infekcije
Zašto se vakcine daju u ranom uzrastu?
Vakcine se daju u ranom uzrastu, jer je to vreme kada su deca najranjivija na ozbiljne i potencijalno po život opasne bolesti. Ranim započinjanjem serije vakcina deca se mogu zaštititi pre nego što budu izložena ovim bolestima.
Da li je potrebno proveriti zdravstveno stanje deteta pre vakcinacije?
– Preporučljivo je proveriti zdravstveno stanje deteta pre vakcinacije. Ovo pomaže da se osiguramo da je vakcina bezbedna i prikladna za dete i da se svi potencijalni rizici ili neželjeni efekti mogu svesti na minimum.
Kakve reakcije nakon vakcinacije se očekuju kod dece?
– Očekivane reakcije su minimalne i ukazuju da vakcina funkcioniše kako treba, pomažući u stvaranju zaštitnog odgovora organizma. Ukoliko se pojave neželjene reakcije koje traju duže ili su ozbiljnije, potrebno je konsultovati lekara. Uobičajeni neželjeni efekti nakon vakcinacije su blagi i kod dece mogu uključivati: bol, crvenilo ili otok na mestu aplikacije, temperaturu u trajanju od nekoliko sati do 3 dana, umor, bolove u mišićima, glavobolju. Ovi neželjeni efekti obično nestaju spontano u roku od tri dana. U retkim slučajevima, vakcina može izazvati neželjene efekte, kao što je alergijska reakcija.
Zašto se neke vakcine dobijaju više od jednog puta?
Neke vakcine se moraju davati više puta da bi se obezbedila dugotrajna zaštita od određenih bolesti. To je zato što odgovor našeg imunog sistema na vakcinu može da se smanji tokom vremena, što nas čini osetljivim na bolest.
Da li su vakcine bezbedne?
– Sve vakcine, koje su dostupne za upotrebu u svetu su prošle rigorozne kliničke studije i testiranja, kako bi se utvrdila njihova sigurnost i efikasnost. Dokazano je da su vakcine jedno od najefikasnijih sredstava javnog zdravlja u sprečavanju širenja zaraznih bolesti i da su spasile milione života širom sveta.
Sa kim da se roditelji konsultuju oko vakcinacije dece?
– Roditelji bi se u prvom redu trebali konsultovati sa svojim pedijatrom.
Da li deca treba da se vakcinišu protiv koronavirusa?
– Odluka o tome da li da vakcinišete decu protiv korona virusa zavisi od nekoliko faktora, uključujući epidemiološku situaciju u mestu na kome se nalaze, postojanju pridruženih hroničnih bolesti koje povećavaju rizik i svakako o uzrastu – rekla je Dr Slavica Bekić na kraju razgovora za Ilovezr.