U odnosu na prethodnu godinu kada je tender od 10,5 miliona pokrio tretiranje 3000 hektara tehnikom iz vazduha, ove godine je za 8,2 miliona na isti način tretirano 9000 hektara.
Iako je prvobitna procena bila da će taj obim sredstava i tretmana biti dovoljni za celu sezonu, neke od nepredviđenih situacija poput poplava u Srbiji koje su dovele do migracije komaraca, iziskivaće izdvajanje sredstava za još dva tretmana do kraja sezone, odnosno početka septembra.
Prema rečima predsednika Skupštine grada, Radovana Bulajića prvi od dva dodatna tretmana najverovatnije će biti obavljen krajem sledeće nedelje odnosno vikenda, a drugi se može očekivati u nedelji pred manifestaciju „Dani piva“. Cena tog posla koštaće maksimalnih 4 do 5 miliona dinara, kaže Bulajić.
– Posle Novog Sada koji ima 10.200 hektara za tretiranje, mi imamo 10.500 hektara, što znači da smo po površini najveća opština u Vojvodini. Mi smo ove godine potrošili 8, 2 miliona dinara iz budžeta, Novi Sad 32 miliona, a Sombor koji je 30% manji od naše teritorije, potrošio je 16 miliona. Mi smo racionalno iskoristili ta sredstva, ali pokazalo se da zbog poplava koje nismo mogli da predvidimo u trenutku raspisivanja tendera, kao i nestabilnih vremenskih prilika, ona nisu dovoljna. Da smo i mi izdvojili 32 miliona, u Zrenjaninu danas niko ne bi morao da drži komarnik na prozoru, ali sutra ne bismo mogli da izdvojimo za trudnice, socijalne slučajeve i sve ono što se takođe mora ispoštovati. Prošle godine je tender bio 10,5 miliona a tretirano je samo tri hiljade hektara iz vazduha , a ove godine smo sa manje novca pokrili 9000 hiljada iz vazduha, priča bulajić za I love Zrenjanin.
Stručnjaci koji vrše monitoring te oblasti, kažu da je, posmatrajući lovne klopke, ovo rekordna godina po broju komarca u poslednjoj deceniji. Sada se u klopkama umesto 20, može naći deset puta više komaraca.
– Opštine Pančevo i Kovin proglasile su vanrednu situaciju, a mi našu teritoriju ipak držimo pod kontrolom. Ne treba zaboraviti da mi imamo najviše vodenih površina u Vojvodini, kao ni vrlo važnu činjenicu da imamo Carsku baru koja je „rasadnik“ komaraca, a da ona kao zaštićeno područje ne sme da se tretira. Saniraćemo obalu Jezera 2 u širem centru grada, tako što ćemo ukloniti veliku količinu trske, gde imamo legla komaraca. Ta površina najviše ugrožava stanovnike centra, Male Amerike i dela Bagljaša, a teško joj je prići i sa zemlje i iz vazduha, kaže sagovornik portala.
BROJNOST KOMARACA OKO REKA I DALJE PREKO KRITIČNIH VREDNOSTI
Prve larvicidne tretmane u ovoj godini, 11. aprila je izvršila firma „Miva“ iz Inđije koju je angažovala pokrajina, da bi se 2. maja uključila i novosadska „Cikloonizacija“ koja je bila najbolji ponuđač na tenderu lokalne samouprave.
„Miva“ je tretirala larve komaraca iz vazduha iznad vodenih površina – Tise, Stare Tise, Jegmeča, Alijaša, Begeja, Starog Begeja, Begejskog kanala, Tamiša, Dunava, kanala Karaš, Velike Rusande, Male Rusande, Okanj bare, kanala DTD, bare u Botošu, bare na potezu Mužlja-Ečka, Ciganske bare (Ečka), kanala uz jezera (Belo Blato-Tisa), jezera u gradu, peskare i Bagljaškog kanala.
Ciklonizacija je do sada izvršila tretmane sa zemlje na površini od 8.515, a i iz vazduha na 4900 hektara.
Oba izvođača imala su kontinuitet u tretmanima i više puta su tretirali površinu cele lokalne samouprave, uključujući i sva sela, vikend naselja na Tisi, kako iz vazduha, tako i sa zemlje i sa površine vode. Poslednji tretman izvršila je Ciklonizacija, 25. juna.
– To preduzeće je redovno podnosilo izveštaje o izvršenim poslovima i iz njih možemo videti sa kojim su se oni problemima sretali ove godine. Pre svega ističe se da brojnost komaraca u jednom delu Vojvodine ima razmere elementarne nepogode, pominju se povoljni meteorološki uslovi za razvoj komarca zbog čega tretman ne može imati stoprocentni učinak, prisutne su migracije iz drugih regiona. U izveštaju se navodi i da su tretmani odraslih komaraca na teritoriji grada bili efikasni i da je njihova brojnost ispod kritičnih vrednosti, a da je na lokalitetima šumskog pojasa uz Tisu i Begej njihova brojnost i dalje preko kritičnih vrednosti, kaže Stojanka Samardžić Horvat, šef Odseka za zaštitu i unapređivanje životne sredine u Gradskoj upravi .
Na stranici Gradske uprave, Odseka za zaštititu i unapređivanje životne sredine mogu se pratiti izveštaji o svim tretiranjima protiv komaraca.
APEL I MERE ZAŠTITE PROTIV GROZNICE ZAPADNOG NILA
U populaciji komaraca prošle godine smo imali pojavu groznice Zapadnog nila koja je odnela i dve žrtve. Iz tog razloga svim lokalnim samoupravama, pa i zrenjaninskoj, Zavod za biocide i medicinsku ekologiju uputio je apel za javnost i preporuke kojih se treba pridržavati. Apel se naročito odnosi na rizične grupe poput starijih ljudi i hroničnih bolesnika koji imaju oslabljeni imunitet
– Preporučene su individualne mere zaštite stanovništva a to je pre svega izbegavanje boravka na otvorenom u večernjim i ranim jutarnjim satima u šumskim delovima i uz reke, korišćenje namenskih preparata, nošenje odeće dugih rukava, pražnjenje posuda sa vodom u dvorištima i na otvorenom, čišćenje oluka, redovno košenje trave, postavljanje komarnika, kaže Samardžić Horvat.