U delu nekadašnje fabrike piva u Zrenjaninu u toku su radovi na rekonstrukciji spoljnog dela objekta, ali i na čišćenju unutrašnjosti zgrade u kojoj će biti smešten Muzej piva.
Plan je da radovi budu završeni u roku od tri nedelje kako bi muzej prve posetioce mogao da dočeka već tokom manifestacije Dani piva.
Ideja o osnivanju Muzeja piva u gradu koji je na daleko poznat po Danima piva nije nova, ali se tek nedavno krenulo u njenu realizaciju.
“Ideja je potekla od nekolicine nas iz “Urbanog foruma”. Ideja nije nova, postoji odavno i drugi građani su na to ukazivali. Mi želimo da se sačuva bogato industrijsko nasleđe grada Zrenjanina, a pogotovo Pivara koja je najstariji industrijski objekat. Imamo nadaleko poznatu gradsku manifestaciju “Dani piva”, i nelogično je da grad nema sačuvanu Pivaru, zbog čega smo potencirali da se osnuje Muzej. Iako je udruženje iniciralo taj projekat, želim da naglasim da smo to uradili u saradnji sa gradom Zrenjaninom, sa Turističkim centrom grada Zrenjanina i sa pivnicom “Četir’ konja debela”. Projekat se finansira iz budžeta grada Zrenjanina”, kaže Vojislav Cvejić, predsednik udruženja “Urbani forum”.
U muzeju će se naći različite kolekcije koje su vezane za proizvodnju i konzumiranje piva.
“Radi se o velikoj kolekciji pivskih čaša, krigli, flaša, zatim pivskih etiketa iz celog sveta, foto i video materijala, arhivske građe, zatim alata i sirovina iz pivarstva… Želimo da napravimo turističku atrakciju, da turisti dolaze u grad Zrenjanin i da spojimo pivski turizam sa ostalim, već postojećim oblicima turizma u Zrenjaninu, kako bi se povećali finansijski prilivi u gradu”, dodaje naš sagovornik.
Na dovođenju turista u Zrenjanin radiće se veoma aktivno.
“Nećemo mi čekati da turisti dođu, nego ćemo ih aktivno dovoditi u grad. To znači da ćemo imati sajt, odlazićemo u velike turističke centre, evropske gradove koji imaju festival piva, da njih dovedemo ovde i pokažemo šta imamo”, kaže Cvejić.
Cena ulaznice biće simbolična, ali je neće svi plaćati.
“Ja radim u Narodnom muzeju grada Zrenjanina u kom turisti sa strane plaćaju ulaznice, a oni koji su sa teritorije Srednjebanatskog okruga ne plaćaju. Tako će biti i u ovom slučaju. Turisti sa strane će plaćati jednu simboličnu ulaznicu. Sredstva koja će se na taj način prikupiti biće značajna ako se uzme u obzir da očekujemo veliki broj turista tokom čitave godine. Grad će moći da računa i na dodatna sredstva od drugih vidova potrošnje koje će turisti ostavljati tokom boravka u Zrenjaninu”, objašnjava naš sagovornik.
PIVSKI TURIZAM NOVINA U PONUDI GRADA
I turizmolozi u Zrenjaninu žele da se poveća broj gostiju u gradu.
“Želimo da unapredimo turistički promet i podstaknemo stvaranje novih turističkih proizvoda. Jedan od njih je i Muzej piva. Ideja je da napravimo jedan novi doživljaj, novi događaj ljudima koji dođu u naš grad, da osim onoga što već imamo, a to je kulturno-istorijsko nasleđe koje nije malo, prikažemo i ovo industrisko nasleđe. Imaćemo licencirane turističke vodiče koji će dočekivati grupe, ne samo prilikom ulaska u grad, već i u gradskom jezgru”, kaže Jaroslav Stevanov, član Udruženja turizmologa Zrenjanina
Muzej piva otvara mogućnot za razvoj novog oblika turizma u gradu.
“Veoma je značajno što će ovaj muzej doprineti razvoju pivskog turizma. Upotpuniće ponudu u sklopu sa nautičkim turizmom, da li u vidu pratećeg sadržaja ili zasebnog vida turizma, ali će svakako turistima omogućiti i pružiti jedno novo upoznavanje grada i oživljavanje jednog dela industrijskog nasleđa koje je davno, i jednim delom ugašeno”, kaže Vesna Bugarin iz Turističkog centra Zrenjanina.
Pivara u Zrenjaninu je industrijski prvenac grada. Osnovana je 1745. godine, kada je bavarski pivarski majstor Sebastijan Kracajzen tu počeo da proizvodi “tečni hleb”. Najčuveniji vlasnik pivare bio je Lazar Dunđerski. Fabriku je kupio 1891. godine, a 1911. je čitav prostor uz levu obalu Begeja pretvorio u jedinstvenu arhitektonsku celinu, omeđenu Palatom Dunđerski uz Veliki gvozdeni most. Dunđerski je i tehnološki unapredio fabriku, pa je ona postala jedna od vodećih pivara u tadašnjoj kraljevini. Zrenjaninska Pivara je uspešno radila i posle Drugog svetskog rata, sve do 2003. godine kada se nakon katastrofalne privatizacije proizvodnja u njoj i definitivno ugasila.