Jednostavan način da poboljšate imunitet i izbegnete grip i prehladu ove zime jeste da sledite bar neke od sledećih saveta.
● Pijte limunadu! Limun je idealan zato što održava kiselo-alkalnu ravnotežu. Iscedite limun u vodu ili čaj, dodajte ga u salatu umesto sirćeta. To će doprineti održanju pH ravnoteže u organizmu, što će podržati zdrave bakterije umesto virusa i štetnih bakterija koji vole kiselu sredinu. Jabukovo sirće je još jedan odličan način da poboljšate alkalnost organizma, ali je ukus limunade prijatniji.
Za neutralizaciju kiselog stanja u organizmu možete koristiti i kuzu (ima ga u prodavnicama zdrave hrane).
● Jedite južno voće, jer je ono odličan izvor vitamina C. Uz doručak popijte sveže isceđen sok od pomorandže, za užinu pojedite pola grejpfruta ili dodajte kriške mandarine u salatu uz ručak. Povećani unos vitamina C posebno je značajan za pušače, jer pušenje povećava rizik od dobijanja prehlade i potrebu za tim vitaminom. Južno voće nije jedini izvor vitamina C – ima ga i u krompiru, paprikama, jagodama, ananasu, kiselim kupusom.
● Jedite dovoljno proteina. Ishrana sa smanjenim unosom proteina obično podrazumeva povećan unos ugljenih hidrata koji se odmah pretvaraju u glukozu, što dovodi do brzog povećanja šećera u krvi i stresa za pankreas i imunitet.
● Đumbir je još jedan borac protiv prehlade – pomaže protiv kašlja i groznice, čestih pratilaca prehlade i gripa. Napravite čaj od đumbira: dve kašičice sveže izrendanog đumbirovog korena prelijte šoljom vrele vode i ostavite da odstoji 5-10 minuta.
● Čokolada i kafa loše utiču na imunitet. Kofein „krade“ minerale i vitamine iz organizma i dehidrira ga. Ako pijete kafu, obavezno uz jednu šoljicu popijte dve čaše vode.
● Izbegavajte rafinisani, beli šećer. Ako želite da izaberete samo jednu stvar koja će vam pomoći da poboljšate imunitet – eliminišite šećer. Time ćete podići nivo energije, imunitet, sposobnost da jasno i precizno mislite.
● Jedite što više svežeg voća i povrća zbog toga što vas snabdevaju antioksidantima, vitaminima, mineralima, dijeteskim vlaknima, enzimima.
● Ljuta hrana (beli i crni luk, ren, ljute papričice) olakšava rad zapušenim disajnim putevima; dodajte neki od pomenutih začina u hranu.
● Topla pileća supa pročišćava zapušene disajne puteve i daje dodatnu energiju. Ako u nju dodate mnogo povrća, to će pojačati njena lekovita svojstva.
● Provedite neko vreme na hladnom zimskom vazduhu. Šetajte, vežbanje utiče i na zdravlje i na radost (jer dolazi do otpuštanja endorfina).
● Ugađajte sebi, odvojite neko vreme samo za sebe, provodite ga sa porodicom i prijateljima, čitajte, idite na masažu, u saunu. Na organizam utiču emocije – ako se osećate loše i pod stresom, podložniji ste prehladi ili upali grla. Srećni ljudi su zdraviji.
● Ne zanemarujte značaj dobrog sna. Nekome je potrebno 6, a nekome 10 sati sna tokom noći, u svakom slučaju potrudite se da spavate onoliko koliko vam je potrebno. Spavanje utiče na ravnotežu nivoa hormona (uključujući hormon rasta i hormon stresa, kortizol), snižavanje telesne težine, bolje mentalne sposobnosti, bolje raspoloženje, zdraviju kožu.
Izvor: Hrana kao lek