Na Trgu Slobode danas je svečano obeležen Praznik grada, dan kada su pre 96 godina pripradnici Prve armije vojvode Petra Bojovića, Gvozdenog puka „Knjaz Mihajlo“ i Pešadijske brigade pukovnika Dragutina Ristića oslobodili Veliki Bečkerek.
Neposredno pre toga, venci su položeni na spomen obeležja na Gradnuličkom groblju, ulicama Vojovode Petra Bojovića i Brigadira Ristića, a zatim i u porti hrama Uspenje Presvete Bogorodice.
Svečanosti na Trgu Slobode prisusutvovali su predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, lokalne samouprave, potomci boraca, učenici srednjih škola i sugrađani.
Sveštenici Srpske pravoslavne crkve održali su pomen oslobodiocima, nakon čega je usledilo polaganje venaca. Vence su položili predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici bratskog grada Noginska iz Ruske federacije, predstavnici Srednjebanatskog okruga i Grada Zrenjanina, Udruženje ratnih dobrovoljaca ratova 1912-1918 i njihovih potomaka i poštovalaca, Savez potomaka i ratnika Srbije 1912-1920, Odbor za obnovu spomenika Kralju Petru Prvom Karađorđeviću, Društvo srpsko ruskog prijateljstva, Demokratska stranka Srbije i Srpski pokret obnove.
Posebna čast na današnjem događaju takođe priredili su predstavnici Noginska primopredajom zastave 209. Pešadijskog puka Bogorodskog kraja čiji su se vojnici borili za oslobođenje Srbije kada jepoginulo njih 3000.
– Ovi vojnici borili su se za slobodu u kojoj mi danas živimo i uživamo. Plan je da zastavu večeras na svečanoj akademii uručim Narodnom muzeju Zrenjanina i da ona bude deo stalne postavke kojom će se mlada pokolenja našeg grada i države poklanjati, rekao je načelnik Srednjobanatskog upravnog okruga Dušan Šijan.
Prisutnima se obratio i Vladimir Nikolajevič ispred Upravnog rejona Noginsk.
– Naši ljudi su se pridužili srpskom narodu u borbi protiv Austrougarske i osnovali su 209. pešadijski puk koji je otišao da se bori na strani Srbije. Njih 3000 je nastradalo tako što su im nestale ratne rezerve i oružje. Glavna vojska se povukla, oni su ostali opkoljeni i svi su poginuli. Kada su krenuli u svoju poslednju bitku, bili su svesni šta ih čeka i krenuli su na deset puta jačeg neprijatelja. Jedan sveštenik je spasio zastavu tako što je obmotao oko svoga tela i izneo je sa bojnog polja. Znali smo da je zastava negde sakrivena i da se nalazi u Srbiji. Dugo smo je tražili i pre šest godina smo je napokon i pronašli u Srbiji, vratili smo je u San Petersburg i pre dve godine smo napravili identičnu kopiju koju vam danas poklanjamo. Ova zastava je simbol našeg prijateljstva, rekao je Nikolajevič.
U kulturno umetničkom delu programa nastupili su glumac zrenjaninskog pozorišta Milan Kočalović i hor „Sveti Serafim Sarovski“.
Svečаnа аkаdemijа i koncert nаšeg poznаtog multiinstrumentаliste, kompozitorа i pevаčа jedinstvenog vizаntijskog stilа, Slobodаnа Trkulje zakazan je za 19h u Kulturnom centru Zrenjanina.