Najava da bi radno sposobni korisnici socijalne pomoći sredinom sledeće godine trebali da počnu da rade kako bi istu zaradili, u Zrenjaninu je dočekana bez većih polemika. Razlog tome leži u činjenici da je Zrenjanin, korak ispred svih u državi, u aprilu ove godine otvorio Kancelariju za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva.
Ova kancelarija je osnovana sa ciljem da uspostavljanjem novih socijalnih usluga unapredi položaj i kvalitet života socijalno ugroženih građana. Istovremeno, namera je da se kroz radni angažman poboljša položaj nezaposlenih, radno sposobnih lica.
Pre formiranja kancelarije, urađeno je socijalno mapiranje, a rezultati su pokazali da na teritoriji Grada Zrenjanina ima oko 4000 domaćinstava koja su se izjasnila da su u stanju socijalne potrebe.
Jedan od osnovnih kriterijuma koji su uzimani u obzir pri socijalnom mapiranju jeste da ljudi kojima je potrebna pomoć, imaju želju da preduzmu neku aktivnost kako bi pomogli sebi i svojoj porodici, odnosno da hoće da obavljaju društveno koristan rad.
Pored mapiranja, izmenjena je i skupštinska Odluka i socijalnoj zaštiti u koju je uvrštena jednokratna pomoć u naturi.
Društveno korisni rad će se obavljati pri javnim preduzećima, ustanovama i mesnim zajednicama. Kako je svojevremeno najavljeno iz novoformirane Kancelarije, nakon obavljenog društveno-korisnog rada, korisnici će dobiti jednokratnu pomoć u naturi u vidu obezbeđivanja osnovnih životnih namirnica, sredstava za higijenu, regulisanja neizmirenih obaveza za električnu energiju, izradu ličnih dokumenata.