Koliko puta ste bili u situaciji da u žurbi kupujete namirnice i ne gledate kojim proizvodima je istekao rok trajanja?
Tokom devedesetih godina bili smo svedoci prepravljanja deklaracija, međutim, danas rebus predstavljaju akcijska sniženja prehrambenih proizvoda kojima rok ističe „kroz nekoliko dana“, a prodaju se po gotovo duplo nižok ceni od realne.
Proizvodi koji imaju neograničen rok trajanja jesu sirće, šećer i so. Posebnu pažnju treba obratiti na proizvode sa dugim rokom, a među njima su gotove supe u kesici, ali i čajevi, čija granica upotrebe može biti čak dve godine.
Usled teške finansijske situacije koriste se alternativni načini kupovine i samim tim raste opasnost od posezanja za neispravnim namirnicama.
Često se kupuje uvozna hrana sumnjivog porekla koja se prodaje na gradskim pijacama, ali i kod uličnih prodavaca. Kilogram pileće salame koja u megamarketima košta minimum 300 dinara, na pijaci se može kupiti za 200 dinara, a slična situacija je pri kupovini čokolade, gde po ceni jedne, kupljene u megamarketu, kod preprodavaca možete kupiti dve.
Ukoliko želite da budete sigurni u ispravnost, proizvode treba kupovati u registrovanim objektima, jer oni poseduju sve potrebne inspekcijske dozvole. U zavisnosti od porekla i agregatnog stanja, hrana se čuva u odgovarajućim rashladnim vitrinama i policama koje garantuju da će namirnice ostati dugo sveže.
Šta se dešava onda kada i pored svih standarda koje poštuju takvi objekti, u vašu korpu ipak „zaluta“ artikal sa isteklim rokom trajanja?
– U jednom maloprodajnom objektu kupila sam paket dugotrajnog mleka. Kada sam stigla kući i otvorila jedno pakovanje, primetila sam da je promenjenog mirisa, ali i da je rok upotrebe istekao pre četiri dana.Vratila sam se do prodavnice, pokazala radnici i vlasnicima, koji su odbili da mi vrate novac i naljutili se jer sam otvorila proizvod, te da tako želim da ih prevarim, kaže sugrađanka Radojka I. (58) i dodaje da razume da je svakom u interesu da zaradi, ali da se neispravnost proizvoda i bahatost poslodavaca ne može tolerisati.
U Udruženju za zaštitu potrošača Vojvodine kažu da svaki poslodavac mora da vrati novac ako se utvrdi da je proizvod neispravan. Ukoliko to ne uradi, potrošači bi trebalo da se obrate Tržišnoj inspekciji.
– Vlasnici trgovina imaju obavezu da na proizvodima koji se nalaze u njihovim objektima, jasno naznači deklaraciju na kojoj se vidi datum proizvodnje i rok upotrebe. Namirnice biljnog porekla koje su se pokvarile poželjno je prijaviti Poljoprivrednoj, a životinjskog Veterinarskoj inspekciji. Potrebno je da svaka namirnica bude skladištena i izložena
onako kako je propisano, imajući u vidu kog je porekla i koliki joj je rok upotrebe, kaže Mladen Alfirović iz Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine.
Sankcije za objekte koji prodaju namirnice sa isteklim rokom su vrlo rigorozne, što potvrđuje i Zakon o bezbednosti hrane u kome piše da kazna za ovakve prekršaje iznosi i do tri miliona dinara.