Podignuta na raskršću brojnih suvozemnih i vodenih puteva, varoš bečkerečka, s okolinom, oduvek je neizbežna instanca svakakvih namernika.
Potreba za organizovanim prihvatom i smeštajem putnika i gostiju što su ove krajeve neprestano pohodili, dovela je do pojave prvih hotela, sredinom XIX veka. U zgradi na uglu Savezničke i Ulice Kralja Petra Prvog, 1850. godine otvoren je hotel „Pošta“. „Tisa“ je na Trgu republike zamenila nekadašnji hotel „Kruna“, a na mestu današnjeg hotela „Vojvodina“, na uglu Skerlićeve i Trga slobode, nalazio se hotel „Mađarski kralj“.
Enterijer hotela Vojvodina 1905.
Istorijat hotela „Vojvodina“ posebno je zanimljiv. Njegov prethodnik podignut je 1886. godine u zgradi na Trgu slobode, u čijem se prizemlju danas nalazi poslovni prostor jedne banke. Izgradio ga je Franja Roža i po njemu hotel narednih 35 godina nosi ime „Roža“. Godine 1921. preuzima ga David Kon, daje mu sadašnje ime i uređuje po najvišim standardima. Na ovoj lokaciji hotel egzistira sve do gradnje današnje „Vojvodine“ 1971. godine. Osim nje, u gradu najduže radi hotel „Central“, preko stotinu godina prateći životna pulsiranja U Gimnazijskoj i Jevrejskoj ulici. U vremenu svih naših „tranzicija“, otvara se i privatni garni-hotel „Luksotel“ na Bagljašu, a dovršetak gradnje očekuje luksuzni, još uvek bezimeni hotel, na uglu ulica Cara Dušana i Tepličke.
Varoški su hoteli, osim turističkih stremljenja, odraz i privredne, kulturne i sportske snage neke sredine, i posmatrano u tom kontekstu, Zrenjaninu bi savakako dobro došli novi hoteli. Pogled s njihovih prozora morao bi biti iznad vremena koja nas dodiruju. I okrenut ka ulicama lagodnijeg života, fasadama boljeg standarda i blagostanja, krovovima osunčanim optimizmom i perspektivom. Krovovima, na koje ptice s radošću sleću, cvrkutom pozdravljajući pod sobom grad…
Iz knjige „Varoške vinjete“ autora Miodraga Grubačkog
Foto: Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin