Tvrđave koje su sagrađene pored Dunava, kako bi štitile određene delove grada od neprijateljskih snaga, danas slove za jedne od najvećih turističkih atrakcija Beograda i Novog Sada.
Da li ste znali da je i Bečkerek imao sličnu tvrđavu koja je sagrađena dvadesetih godina XVI veka i postojala je sve do 1701. godine?
Bečkerečka tvrđava na muralu slikara Viorela Flore
Bečkerečka tvrđava se prostirala na potezu od Gradske kuće do Sokolskog doma, a ispred zrenjaninske internet enciklopedije „ZRikipedija“ kažu da je današnja ulica Cara Dušana takođe ulazila u sklop ovog utvrđenja i da je nekada nosila naziv „Tvrđavska ulica“.
– Vlada velika zabluda da na prostoru centra grada postoje lagumi ili podzemni prolazi. Iskopavanja nisu vršena još od 1886. godine, kada je počelo renoviranje i proširivanje zgrade opštine, tada su pronađeni ostaci bečkerečke tvrđave za koje se misli da su lagumi poput onih ispod tvrđava širom Srbije, kaže ispred „ZRikipedije“ Aleksandar Radlovački.
Plan Bečkereka sa tvrđavom od 1697 do 1698. godine
Svi sačuvani izveštaji o izgledu ovog zdanja su veoma oskudni i zasnivaju se na poređenju sa temišvarskom tvrđavom, međutim, istoričar Jene Sentklarai je na osnovu savremenih izvora iz XVI veka donekle pokušao da rekonstruiše njegov izgled u svom delu „Bečkerečka tvrđava“.
Uprkos rušenju, njeni ostaci su otkrivani tokom kasnijih perioda, tokom sedamdesetih godina XX veka prilikom izgradnje Doma omladine pronađeni su podzemni prolazi za koje se pretpostavlja da su hodnici nekadašnje tvrđave.
Početkom devedesetih godina XX veka ova građevina je postala centralni motiv u knjizi „Mala Raška, a u Banatu“ Milana Tutorova.
Ono što je većina Zrenjaninaca imala priliku da vidi, jeste mural koji je 2004. godine ovekovečio akademski sikar Viorel Flora u Gradskoj bašti, koji je na osnovu fotografija i crtanih izvora preneo nekadašnji izgled ove tvrđave.