Dojenje je fiziološki način ishrane novorođenčadi i odojčadi. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje isključivo dojenje tokom prvih šest meseci, bez druge hrane i tečnosti.
Međutim, mnoge dojilje se brinu da nemaju dovoljno mleka za svoju bebu ili da mleko može iznenada nestati. Evo nekoliko činjenic, a u nadi da će vam pomoći da razrešite nedoumice oko uobičajenih pitanja koja se tiču dojenja.
Osnovno je da znamo kako se stvara to naše mleko. U našim dojkama nalaze se mlečne žlezde koje su sposobne da stvaraju mleko. U toku trudnoće, pod uticajem hormona dolazi do potpunog sazrevanja mlečne žlezde i sposobnosti za stvaranje mleka. Sinteza mleka u mlečnim žlezdama odvija se i pre prođaja, a posle porođaja i izbacivanja posteljice, hormon prolaktin nastavlja da utiče na stvaranje mleka koje se smešta u alveole i kanaliće mlečnih žlezda. Izbacivanje mleka zavisi od dugog hormona – oksitocina, koji deluje na mišićno epitelne ćelije oko alveola i mlečnih kanala dovodeći do otpuštanja mleka. Mleko se stvara u mlečnim žlezdama nezavisno od stresa ili bilo kog drugog spoljašnjeg uticaja, tako da je nemoguće da jednostavno nestane u roku od jednog dana. Međutim, oksitocin, koji je odgovoran za otpuštanje mleka osetljiv je na stres, strah, umor i druge spoljašnje uticaje. Sastojke potrebne za stvaranje mleka ćelije dobijaju iz krvi, neke sastojke dojilja unosi organizam ishranom a to su masti, belančevine, ugljeni hidrati, vitamini, a naki sastojci se proizvode u njenom telu – npr antitela. Antitela štite bebu od bakteija kojima je majka izložena u svojoj okolini. Čak i kada majka ne jede dovoljno i kvalitetno, njeno mleko će uvek biti dobro, zdravo i sastava potpuno prilagođenog potrebama njene bebe.
Šta bi dojilja trebela da jede? Opšta preporuka je da jede sve što voli i što joj prija u količinama koje joj odgovaraju, osim ako ne primeti neku reakciju kod bebe. Kvalitetna i raznovrsna ishrana potrebna je zbog njenog zdravlja. Nemojte zanemariti znakove koje vam šalje organizam . Nekada ćete u toku podoja osetiti izrazitu žeđ, te imajte uvek pored mesta gde dojite čašu vode. Znaci da ne unosite dovoljno tečnosti su koncentrovan (tamniji i jačeg mirisa) urin i zatvor ( tvrde, suve stolice.) Beba sisa iz tri razloga, kada je gladna, kada je žedna i kada traži utehu. Sastav majčinog mleka je idealan za bebu i nema lošeg mleka. Sastav mleka se menja u smislu da je na početku podoja mleko manje masno i služi da utoli žeđ, a što podoj duže traje beba uzima i ono zadnje, masnije mleko koje će utoliti glad. Dok dete sisa, istovremeno se stvara novo mleko. Veličina dojki ne igra nikakvu ulogu u stvaranju mleka Ako je dojka posle par dana mekana, to ne znači da vam nedostaje mleka, već da je jednostavno uspostavljen balans, tj. ravnoteža između ponude i potražnje. Znak da dete dobija dovoljno hrane jesu 5-6 mokrih pelena dnevno.
Nikada nije kasno da bi se počelo sa dojenjem ili da bi se jednom prekinuto dojenje ponovo nastavilo. Dojenje je jednostavan sistem ponude i potražnje, tako da što su dojke više i češće stimulisane, to ćete imati više mleka. Još jedna od grešaka koje često naravimo je da umesto dojenja na zahtev bebe, u želji da je „uobročimo“ nudimo vodu, čajeve, dudu varalicu misleći da dojkama treba dati vremena da se napune do sledećeg podoja, međutim istina je da novorođenčad ima urođenu potrebu za čestim sisanjem, a smisao te prirodne potrebe je da osigura dovoljnu količinu mleka za duži period dojenja. Što više adaptiranog mleka vaša beba popije, manje će sisati i automatski proizvodićete manje mleka. Pokušajte da manje razmišljate, da se manje opterećujete mislima da vi to nećete moći, već jednostavno slušajte svoju intuiciju, osetite svoju bebu i radite instiktivno, jer svaka sumnja u uspeh je ustvari dojenje unapred osuđeno na neuspeh.
Uzmite svoju bebu u naručje kada plače, ponekad joj je dovoljna vaša blizina da je umiri. Ne plašite se da ćete razmaziti svoju bebu ili je „navići na ruke“, osigurajte joj toplinu i vašu dostupnost u svakom trenutku jer je to ustvari jedan vrlo kratak period u životu vašeg deteta, a sećanje na vašu ljubav i dostupnost ostaje do kraja života. Kada dojite bebu, dali ste joj svoj maksimum i najbolju osnovu za početak životnog puta. Njen svet ste sada vi, ona upoznaje svet preko vas. Verujte u sebe i u snagu i prirodnu mogućnost vašeg tela da može da obezbedi dovoljnu količinu hrane za vašu bebu.
Želim Vam puno uspeha u novoj i možda najvažnijoj životnoj ulozi do sada – roditeljstvu!
Jelena Radovanov, strukovna med. sestra
Privatna patronažna služba „Moja beba 023“