U Srbiji će u ponoć biti proslavljena Pravoslavna Nova godina po Julijanskom kalendaru.
„Srpska, ruska, jermenska, svetogorska pravoslavna crkva i dalje Novu godinu slave po starom Julijanskom kalendaru“, rekla je Načelnik odeljenja za proučavanje narodne kulture Etnografskog muzeja u Beogradu Vesna Marjanović.
Ona je navela da se Nova godina po starom kalendaru u Srbiji obeležava onako kako se obeležava i Božić, jer je narod, društvo, bilo vezano za prirodu i imanje i ritualima orijentisano na dočekivanje Nove godine, odnosno, novog leta i vegetacije.
Prema njenim rečima, u prošlosti, u vreme kada priroda miruje, bile su pojačane religijske aktivnosti pa su svi sitni rituali koje je narod primenjivao na Badnji dan i Božić sprovođeni i 13., odnosno 14. januara po novom kalendaru.
„U narodu ćete i danas, pogotovo u selima, čuti da kažu da čekaju mali Božić“, rekla je Marjanović dodajući da je većina društava napustila stari kalendar.
Ona je istakla da su pojedina pravoslavna društva – Bugari, Rumuni, Grci prešli na reformisani Julijanski kalendar i da fiksne praznike, kao što je Božić, slave po novom, a sve što je vezano za Uskrs i pokretne praznike po starom kalandaru.
Marjanović je podsetila i da je stari kalendar usvojen pred novu eru, da ga je usvojio Gaj Julije Cezar koji je i po prvi put uveo 12 meseci.
KAKO JE NASTAO JULIJANSKI KALENDAR
Julijanski kalendar je proistekao iz reforme rimskog kalendara, uveo ga je Julije Cezar 46. godine pre nove ere, a na snagu je stupio 45. p.n.e. Izabran je nakon konsultacija sa astronomom Sozigenom Aleksandrijskim, verovatno je zamišljen tako da aproksimira trajanje tropske godine, poznate bar od Hiparhovog vremena. Redovna godina kalendara ima 365 dana, podeljenih u 12 meseci, a svake četvrte godine se dodaje prestupni dan. Tako Julijanska godina ima prosečno 365,25 dana.
Julijanski kalendar je u nekim zemljama (naročito pravoslavnim) ostao u upotrebi do 20. veka kao nacionalni kalendar, ali je generalno zamenjen novijom verzijom, odnosno Gregorijanskim kalendarom. Još uvek ga koriste neke nacionalne pravoslavne crkve među kojima su srpska i ruska, Sveta Gora u Grčkoj i Berberi u Severnoj Africi.
One pravoslavne crkve koje više ne koriste Julijanski kalendar, nisu prihvatile Gregorijanski kalendar, već revidirani Julijanski kalendar, po predlogu naučnika Milutina Milankovića.
Izvor: Tanjug, Wikipedia Foto: Karie Engels, b92