Meštani Belog Blata tokom vikenda raznovrsnim priredbama proslavili su 150 godina od naseljavanja sela.
Nakon svečanih misa u Katoličkoj i Evangelističkoj crkvi, prisutnima se obratio Miroslav Markuš, posle čega je u prisustvu mnogobrojnih gostiju održan „ulični performans“, koji je vizuelno i narativno prikazao dolazak prvih naseljenika. To su bili Nemci, Bugari, Slovaci i Mađari, a u potonjem vremenu pristizali su i svi ostali, stvorivši jednu vrlo specifičnu zajednicu.
Nakon ulične priredbe načelnik Srednjobanatskog upravnog okruga Dušan Šijan i Miroslav Markuš su svečano otvorili spomen park, koji se nalazi ispred zgrade Međunarodnog istraživačko-edukativnog centra i u kome se, zahvaljujući kiparima iz bratskog naselja Vonjarcvašheđa (Mađarska), mogu videti drvene skulpture naših predaka.
Tokom trodnevne proslave jubileja, gosti i meštani svih uzrasta mogli su da učestvuju u sportskim nadmetanjima, da uživaju u muzičkim nastupima, da pogledaju izložu starih alata, ručnih radova, kolekciju fotografija i rukotvorina. Pored toga, mogli su i da prisustvuju kulturno-umetničkom programu, u kome su nastupili mladi članovi Kulturno-umetničkih društava iz Belog Blata, kao i učenici tamošnje Osnovne škole.
U akciji naseljavanja stanovništva u velikim plavnim ritovima Potisja i Podunavlja, Austro-Ugarska vlast planirala je formiranje 5-6 sela. Tako su 1866. godine nastala sela Elisenhain (Belo Blato), Rudolfsgnad (Knićanin), Hertelendyfalva (Vojlovica) i druga. Belo Blato je u svojoj kratkoj, ali bogatoj istoriji imalo četiri naziva: Elisenhain do 1890., Torontál Erzsébetlak do 1911., Nagyerzsébetlak do 1922., Belo Blato do 1941., Elisenheim do 1944. i ponovo Belo Blato do danas. Ovo naseljeno mesto je najviše stanovnika imalo 1953. godine – 2490, dok je prema popisu iz 2011. godine bilo nešto više od 1300 žitelja, sa, nažalost, daljom tendecijom opadanja.
Proslavu 150 godina od naseljavanja Belog Blata su svojim prisustvom upriličili predstavnici bratskih i okolnih naselja, lokalne samouprave, pokrajine i Nacionalnih saveta nacionalnih manjina.
Piše: Tivadar Borbelj