Godišnji odmor je uglavnom period godine koji željno iščekujemo, naročito zaposleni svet. I poslednje na šta pomislimo pri pakovanju kofera jeste da će nam bilo šta poljuljati zdravlje i upropastiti odmor.
Međutim, svako od nas se uglavnom našao u situaciji da se razboli baš u tih desetak dana rezervisanih za odmor i drugačiji ritam. I upravo to može biti okidač poremećaja u organizmu, baš taj “drugačiji ritam“, kažu lekari. Kada organizam iz konstantne napetosti i grča pređe u opušteno stanje, postane otvoren za razne uticaje. Promena klimatskih uslova, hrane, vode za piće, neadekvatno izlaganje suncu – faktori su koji znaju nekad i ozbiljno da ugroze zdravlje. U brojnim letovalištima pomoć lekara zna da bude misaona imenica ili je lekar angažovan samo jedan dan u nedelji, pa ako vam se „posreći“ baš taj jedan dan… Iz tih razloga ne treba rizikovati, naročito porodice s decom, zbog čega je putna apoteka određena doza sigurnosti s kojom krećete na put.
Lekari preporučuju da bez sledećih medikamenata i preparata ne bi trebali da krenemo na godišnji odmor :
- Sirup ili tablete za snižavanje visoke telesne temperature
- Tablete protiv bolova, glavobolje, zubobolje
- Tablete protiv prehlade i bolova u grlu
- Kreme, tablete ili sirup protiv alergije, za ublažavanje uboda insekata
- Čaj protiv zatvora koji može nastupiti zbog promene životnog ritma i ishrane
- Čaj od borovnice ili sl. protiv dijareje
- Rastvor rehidracijske soli koja nadoknađuje izgubljenu tečnost, glukozu i elektrolite kod preteranog znojenja (visoke temperature) povraćanja ili dijareje
- Tablete protiv mučnine tokom vožnje
- Lekovi protiv bolova u želudcu
- Kapljice za oči (upala ili alergija)
- Kreme, mleka i slična zaštita od sunca
- Toplomer
- Pribor za povijanje rana (zavoji, sterilne gaze, flasteri,…)
Lekove bi trebalo držati u posebnoj torbici, van domašaja dece i pre pakovanja obavezno obratiti pažnju da li su u važećem roku trajanja.