U organizaciji Udruženja Hercegovaca potomaka i prijatelja Hercegovine, predstavnika grada Trebinja i Grada Zrenjanina u Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“ održana je svečana akademija kojom je obeležena 70. godišnjica kolonizacije i doseljavanja iz Bosne i Hercegovine.
Program je Dositejevom pesmom „Vostani Serbie“ otvorio hor „Sveti Serafim Sarovski“, a potom se prepunom gledalištu prigodnim govorom obratio glumac Dragan Bjelogrlić. U poetsko proznom delu učestvovali su Milan Micić, Toma Kuruzović, Pero Zubac, Uglješa Šajtinac, Stevan Bugarski i Nebojša Kundačina.
Glumci Narodnog pozorišta uz „Srbske pojce“, KUD „Pionir“, hor „Žene Mironosnice“ odigrali su predstavu u kojoj je simbolično predstavljeno doseljavanje Hercegovaca u Banat, radosti, tuge, želje i sete tokom proteklih 7 decenija, a sve po scenariju i režiji glumice Jasmine Stojiljković.
-Pronašli smo sebe u novom kraju, ne prekidajući nikad veze sa starim zavičajem. Uvek je bilo seoba, smutnih vremena i prelomnih trenutaka u istoriji ali uz čuvanje živih sećanja predaka i njihovih zaveta nećemo ni klonuti ni pogrešiti, rekao je ovom prilikom glumac Nebojša Kundačina citirajući Slavka Gogića.
-Ukoliko ne cenimo sebe, ukoliko ne znamo ko smo i odakle dolazimo i ukoliko lutamo bez cilja i pognute glave neće nas ceniti ni oni kojima idemo, rekao je na kraju svečanosti Milan Bjelogrlić.
U video prilogu pogledajte inserte svečane akademije kao i izjavu glumca Dragana Bjelogrlića