Novi trend, serviran populaciji preko reklama, spotova i javnih ličnosti koje uživaju u konzumiranju elektronske cigarete, vrlo je sličan nekadašnjim kampanjama koje su imale cilj da što veći broj ljudi zainteresuju za konzumiranje klasičnih cigareta.
„Duvanska industrija u prvoj polovini prošlog veka, poput američke, davala je milione dolara najvećim holivudskih legendama kako bi promovisale pušenje u filmovima i od cigarete stvorile otmeni porok“, tvrde stručnjaci istraživanja koje je finansirao američki Grant institut za lečenje raka.
Suprotno snažnom marketingu kojim proizvođači tvrde da su elektronske cigarete bezbedne i da poništavaju negativno dejstvo nikotina, jedan broj stručnjaka misli suprotno.
Sumnjičavosti doprinose i podaci da su elektronske cigarete zabranjene u Kanadi, Australiji i nekim zemljama SAD-a, a od nedavno je njihova konzumacija zabranjena i u gradskim kancelarijama i prevoznim sredstvima u Hanoveru.
RANO JE GOVORITI O UTICAJU ELEKTRONSKIH CIGARETA
Dr Branislav Martinov, pulmolog onkolog Plućne bolnice “Dr Vasa Savić”, rekao je za portal I love Zrenjanin da će biti potrebno da prođe izvesno vreme kako bi se procenila dobrobit ili štetnost konzumiranja e – cigareta.
– Posle početnog oduševljenja i velikog marketinškog uspeha elektronske cigarete, počelo se razmišljati o supstancama kojima se one pune i dilemom da li su one u potpunosti bezbedne. Savremena medicina je vrlo skeptična za svaku supstancu koja treba da uđe u ljudski organizam. Nažalost, moraju da prođu godine pre nego što ćemo moći bilo šta da kažemo u tom pravcu, kaže dr Martinov.
On je podsetio i na štetnost klasične, duvanske cigarete u čijem se dimu nalazi oko 2000 supstanci od kojih je oko 50 kancerogeno.
– Svaka ispušena cigareta smanjuje život i do pet 5 minuta. Broj smrti, koji je direktno vezan za cigarete, u Srbiji iznosi 30%, ali to nisu samo karcinomi pluća. Tu su i kardiovaskularne bolesti, insulti ili šlogovi, problemi sa krvnim sudovima. Od 2000 supstanci u duvanskom dimu, izdvojili smo nikotin koji je neki put daleko manje štetan od drugih, ali je on taj koji stvara zavisnost. Nikotin u mozgu oslobađa serotonin koji kod čoveka prouzrokuje zadovoljstvo i smatra se da onog trenutka kada osoba odluči da ostavi pušenje, ulazi u domen odvikavanja od narkotika. Po veličini zavisnosti, na nivou je hašiša i marihuane, kaže ovaj lekar koji se svakodnevno sreće sa bolestima i kancerima pluća.
UTISAK O ELEKTRONSKIM CIGARETAMA – ZRENJANINCI PODELJENOG MIŠLJENJA
– Veliki broj mojih prijatelja koristi ovu modernu cigaretu, ali se i veliki broj njih vratio na klasičnu. Verujem da su štetne za one koji ih konzumiraju. Ne znam koliko je ta para štetna za okolinu, ali definitivno manje smeta ljudima nego dim. O smradu istih i da ne govorim, rekla je I.L. (26) koja je pre četiri godine ostavila duvan, a e-cigaru nikada nije konzumirala.
– Ja sam koristio „plastiku“ oko 10 meseci, pokušavajući da ostavim cigare. Sve što mogu da kažem jeste da je to „šarena laža“. Shvatio sam da mi je ta plastika stalno u ustima, a imao sam utisak i da mi usne nekad utrnu od tečnosti koja se u nju stavlja, istakao je D.V. (31) koji poslednjih par meseci ponovo konzumira duvan.
– Meni e-cigarete odgovaraju. Isplativije su mi i mirišu. Verujem da su manje štetne od duvanskih cigara, a mislim i da imam bolju kontrolu nad konzumiranjem ove cigare nego što sam je imala sa običnim, rekla je O.M. (23).
– Za mene su elektronske cigarete pravo otkriće. Nemam više onu presiju da trujem sopstveni organizam i sada mogu slobodno da sedim sa društvom, da se ne ustručavam ni na javnim mestima. Moji najbliži su takođe odahnuli jer kuća više nije puna dima, kaže D. T. (53).