Obeležavajući Svetski dan umetnosti, u utorak, 15. aprila 2025, sa početkom u 19 časova u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin biće organizovan „Vrlo važan skup – razgovor o stvaralaštvu Ljubomira Kokotovića“.
O stvaralaštvu ovog umetnika govoriće Milica Bjelanović, grafičarka, Milan Stanojev, prof. književnosti u penziji, Stevan Grbić, slikar, Branislav Mišić, slikar, Jasmina Tutorov, istoričarka umetnosti i autorka izložbe, a moderator razgovora je Ivana Arađan, istoričarka umetnosti i saradnica u realizaciji ove postavke.
Segmente iz Kokotovićevih književnih dela „Gut baj Brodvej, elo Vrans“ i „Trčanje za svojom senkom“ čitaće Jovica Jašin, glumac. Događaj je deo pratećeg programa izložbe „Ljubomir Kokotović – Vrlo važan skup. Izbor iz grafičkog opusa“ koja je trenutno postavljena u pomenutom prostoru Muzeja.
Podsećamo da izložba obuhvata radove koji se čuvaju u fondu Savremene galerije Zrenjanin i privatnim kolekcijama Miroslava Kerčova i Mileta Kokotovića, kao i dokumentarni materijal u vlasništvu Stevana Grbića. Izložba će trajati do 22. aprila 2025. godine, a premijerno je bila prikazana u Galeriji Grafičkog kolektiva u Beogradu prošle godine.
Ljubomir Kokotović (Banatsko Karađorđevo, 1936 – Banatsko Karađorđevo, 2022) završio je Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu 1962. godine. Postdiplomske studije na istom fakultetu završio je u klasi profesora Zorana Petrovića, Ljubice Cuce Sokić i Stojana Ćelića. Školovao se u Briselu, na Akademiji za dekorativne umetnosti i arhitekturu. Dobitnik je nagrade za grafiku (1967, Umetnička kolonija Ečka), nagrade „Premio Evropa“ (1973, Sasoferato, Italija), nagrade na internacionalnom bijenalu grafike (1977, San Francisko, SAD), nagrade „Veliki pečat“ (1982, Grafički kolektiv, Beograd), nagrade na Šestom bijenalu crteža (1983, Klivlend, Velika Britanija) i brojnih drugih priznanja. Autor je i zbirke priča „Gut baj Brodvej, elo Vrans“ (1996) i romana „Trčanje za svojom senkom“ (2006). Pripadao je eliti naših likovnih umetnika, onih koji su dospeli do svetskih vrhova. Boravio je i u Belgiji, Engleskoj, Francuskoj, Holandiji, Italiji… Britanski kritičari su ga svrstali u četiri najzapaženija crtača novijeg vremena. Brojni katalozi danas svedoče o izlaganjima na kolektivnim izložbama sa Pikasom, Dalijem, Gutuzom, Miroom, Šagalom… Svi poznavaoci grafike isticali su maestralan crtež i originalnost u tematici i grafičkom tretmanu.