Portalu I love Zrenjanin nedavno su se obratili meštani Čente koji su upozorili na nestabilna gnezda za rode u ovom naselju. U ogranku Elektrodistribucije Pančevo za naš portal potvrdili su da bi narednih dana trebalo da se saniraju štete i obezbedi stabilnost platformi na kritičnim lokacijama, a u cilju obezbeđenja sigurnog snabdevanja električnom energijom i zaštite roda.
Meštani Čente ukazali su našem portalu na probleme na lokacijama gde postoje nestabilna gnezda za rode na električnim stubovima. Naime, kako su rekli, tu nisu stavljene platforme za ova gnezda u novembru kada je sprovođen projekat postavljanja istih.
Kao kritične lokacije naveli su bandere u Zmaj Jovinoj 35 i 27 gde je prošle godine izbio požar kada se obrušilo gnezdo, kao i postojanje gnezda koje preti da padne. Nestabilno gnezdo nalazi se i u Branka Radičevića 16, dok su ista srušena u Banatskoj na dvema raskrsnicama sa ulicama Pupinova i Miloša Crnjanskog.
Tim povodom obratili smo se Elektrodistribuciji, a nadležni najavljuju uskoro rešavanje navedenih problema.
“Ogranak Elektrodistribucije Pančevo planira neophodne aktivnosti narednih dana u okviru svojih nadležnosti kako bi sanirali štetu i obezbedili stabilnost platformi na navedenim lokacijama, u cilju obezbeđenja sigurnog snabdevanja električnom energijom i zaštite roda. Naglašavamo da je Elektrodistribucija Srbije, kao društveno odgovorna kompanija, posvećena očuvanju životne sredine i zaštite ptica, što se ogleda i u kontinuiranoj saradnji sa relevantnim institucijama i organizacijama, poput Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije”, stoji u odgovoru našem portalu.
Podsećaju da je Elektrodistribucija Srbije tokom prošle godine zaštitila 40 kilometara dalekovoda duž Dunava za bezbedan let i migracije ptica i postavila 900 sigurnih gnezda za rode u različitim staništima.
“Takođe, zajedno sa Društvom za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, EDS se uključio u evropski projekat LIFE Danube Free Sky koji ima cilj da se u sedam podunavskih zemalja istraži i spreči stradanje ptica od elektrokucije i kolizije duž Dunava koji brojne ptice, prilikom seoba, koriste kao migratorni koridor. U Srbiji, projekat se realizuje na devet međunarodno značajnih područja za ptice na prostoru dunavskog toka”, dodaju u odgovoru.
“Na trasi dalekovoda uz tok Dunava u Srbiji ugrađeno je 3.340 divertera. Njihova funkcija je da se pomeraju i reflektuju svetlost tokom dana, ali i da svetle u mraku, signalizirajući pticama kako bi na vreme mogle da preusmere svoj let. Na 576 najrizičnijih stubova postavljeno je 1.545 izolacionih kapa koje će pticama omogućiti bezbedno sletanje, bez mogućnosti da svojim telom naprave kratak spoj i strujni udar. Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštili su da je projekat obuhvatio utvrđivanje rizičnih trasa za ptice i proveru stanja na terenu. Učesnici projekta obišli su 484 kilometara srednjenaponskih dalekovoda i 6.094 srednjenaponskih stubova i tokom 15 meseci posmatrali prelete ptica i načine na koji interaguju sa dalekovodima”, zaključuju iz Elektrodistribucije.