Odeljenje neurologije Opšte bolnice „Đorđe Joanović“ Zrenjanin je u tržnom centru BIG, u subotu, 26. oktobra 2024. godine realizovalo akciju promocije zdravlja, sa ciljem podizanja svesti o prevenciji moždanog udara, povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv moždanog udara.
Sugrađani su imali priliku da izmere krvni pritisak i šećer u krvi, kao i da dobiju savet od strane lekara specijalista neurologa i medicinskih sestara i tehničara. Urađeno je 109 merenja tenzije i 100 merenja šećera u krvi.
Lekari specijalisti neurologije zrenjaninske bolnice: dr Danijela Andrić – subspecijalista kliničke neurofiziologije sa epileptologijom, dr Jelena Jeremić Savić i dr Dragana Kukić su svima kojima je potrebno dali savet i ukazali na potrebe dalje dijagnostike.
Dr Danijela Andrić je istakla da je uočeno duže bolničko lečenje, ali je smanjen letalitet što je zaista veoma važno. Samim tim pacijenti imaju manje posledice, koje su nekad i fatalne i koje dovode do invaliditeta i slabosti u hodanju i u funkcionisanju tokom svakodnevnog života.
Primarna prevencija je najvažnija, redovno kontrolisanje krvnog pritiska, šećera u krvi, srčanog ritma, masnoće u krvi, kao i smanjenje stresa na minimum. Veoma je bitan redovan ritam spavanja i budnosti. Sekundarna prevencija je takođe veoma važna, kada se već desio moždani udar, da ne dođe do ponovnog moždanog udara. Moramo da utičemo na sve one faktore rizika koji su doveli do ove bolesti, najviše se misli na redovnu upotrebu lekova i pogotovo na redovne kardiološke kontrole i adekvatno lečenje. Redovne kontrole kardiologa i neurologa pripadaju sekundarnoj prevenciji, a tercijarna prevencija bi bila kada je već došlo do utvrđenih faktora rizika vezano za karotidnu bolest, kada su pacijenti operisani i sve one intervencije koje su sprovedene.
Dr Andrić je rekla da je u proteklih nekoliko godina uvedena nova metoda u našoj zemlji – mehanička trombektomija. To je neinvazivna metoda, pacijentu se žicom ulazi kroz butnu arteriju do arterije mozga i sam tromb se bukvalno usisava i pacijenti su kasnije oporavljeni 100% bez ikakvih posledica“.
Specifično je da muškarci češće obolevaju od akutnog moždanog udara, a da je stepen preživljavanja kod žena mnogo veći u odnosu na muškarce za isto životno doba.