Gimnazijalke Staša Aleksić, Teodora Radičev i Majda Mandić, na čelu sa mentorom, profesorom filozofije Edijem Daruši, razvile su alatku pod nazivom „Equalife” s ciljem promocije rodne ravnopravnosti. Ova inovacija koristi veštačku inteligenciju (AI) za smanjenje broja pogrešnih dijagnoza kod žena. Projekat je nastao u okviru učeničkog izazova „Girls go circular” i proglašen je za najbolji projekat u Srbiji. Tim iz Zrenjanina predstavljaće našu zemlju na evropskom takmičenju „Women in STEM forum“, koje će se održati 8. oktobru u Budimpešti. Na takmičenju će učestvovati 23 evropske države kao i preko 230 učenica.
GLASANJE
Glasate za tim EQUALIFE – OVDE. Na dnu sajta će biti mesto gde treba da se odabere tim. Izaberite EQUALIFE-SERIBA
Upoznajte tim „Equalife”
Majda Mandić
Idem u 3. razred prirodno-matematičkog smera gimnazije i 4. srednje muzičke škole, smer muzičkog izvođača za violončelo. Uvek sam otvorena za nove izazove. Nisam se toliko bavila korišćenjem veštačke inteligencije, ali sam odlučno prihvatila ovaj projekat jer sam se takmičila iz svih ostalih oblasti prirodnih nauka. Umetnost mi je još jedna velika ljubav. Bavim se grafičkim dizajnom, crtam i pravim plakate za školske projekte.
Na ovom projektu moj glavni zadatak jeste bilo kreiranje samog brenda i njegovog identiteta kroz pravljenje prezentacije, logotipa, videa i interfejsa. Takodje sam bila zadužena za proveru tehničkog izlaganja našeg AI tool.
Motivacija za rad na ovom projektu mi je bila činjenica da se rodna nejednakost mora podsticati kroz ljudske komunikacije a ne samo kroz veštačku inteligenciju, iako ona može biti od pomoći, kao što smo mi želele da ukažemo.
8. oktobra idemo u Budimpeštu na evropski nivo takmičenja/foruma. Na njemu će učestvovati 23 evropske države kao i preko 230 učenica. Tamo će nam stručnjaci AI, preduzetništva i profesionalnog izlaganja držati predavanja na te teme. Takodje ćemo imati i organizivana razgledanja grada. Jedva čekamo da odemo i razmenimo iskustva sa drugim devojkama iz Evrope.
Staša Aleksić
Učenica sam 2. razreda prirodno-matematičkog smera odeljenja Zrenjaninske gimnazije. Pored ovog projekta i redovnih školskih aktivnosti, bavim se plesom, učestvujem na školskim takmičenjima, pohađam seminare biomedicine u Petnici i član sam Evropskog parlamenta.
Za projekat Girls Go Circular saznala sam u grupi Kreativnih gimnazijalaca. Sa obzirom da sam već dugo želela da budem deo nekog velikog projekta, znala sam da mi je ovo prava prilika.
Sam proces osmišljavanja i realizacije projekta nije lak zadatak. Međutim, želja da napravimo pozitivne promene u položaju žena u STEM naukama gurala nas je napred i odustajanje nije bila opcija.
Ideja za projekat je došla spontano. Svaka od nas tri, zasebno je istraživala polja u kojima je prisutna rodna neravnopravnost, a na kraju smo se odlučili za oblast medicine, konkretnije medicinske dijagnostike.
Naš projekat fokusira se na upotrebi veštačke inteligencije radi nepristrasne dijagnoze. Uloga veštačke inteligencije je da uz pomoć simptoma i njihove učestalosti među muškim i ženskim pacijentima uspešno dijagnostikuje različita stanja među ljudima. Model funkcioniše tako što na osnovu podataka o simptomima i njihovoj učestalosti među oba pola, dolazi do precizne dijagnoze. Takođe, jedna od prednosti veštačke inteligencije je to što ona može da uoči šablone i da ih poveže sa dijagnozom mnogo brže i lakše nego što to može ljudski um. Međutim, glavni problem kod standardne dijagnoze je to što je većina istraživanja zasnovana na muškim pacijentima. Zbog toga, dijagnoza može ići u njihovu korist, dok sa druge strane žene mogu biti pogrešno dijagnostikovane ili može doći do kasnije dijagnoze, što može rezultirati u znatnom pogoršanju stanja pa čak i fatalnom ishodu.
Moja uloga u projektu bila je prikupljanje biomedicinskih podataka, sama konstrukcija ideje i edukacija ostalih članova tima o bolestima i razlikama u simptomima među ljudima. Takođe, bavila sam se istraživanjem odgovarajućih tehnika mašinskog učenja i odabirom odgovarajućih platforma i alatki za realizaciju ideje. Ono što je važno napomenuti je da projekat ne podrazumeva kodiranje i kreiranje same aplikacije, već isključivo osmišljanje ideje i plana konstrukcije iste.
Činjenica je da je veštačka inteligencija naša budućnost. Mnogi problemi 21. veka mogu se rešiti upotrebom iste. Rodna neravnopravnost ustaljena je u našim životima od praistorije i pored značajnog napretka u položaju žena od tada. Mnogi možda smatraju da je problem u potpunosti iskorenjen, ali nažalost imamo priliku da vidimo bezbroj situacija iz svakodnevnog života u kojima su žene ponižavane, ismevane a njihove mogućnosti podcenjene. Upotreba veštačke inteligencije je novi pristup rešavanju ovog problema i zaista ima mnogo potencijala da promeni svet. Međutim, ono što je bitno napomenuti je da veštačka inteligencija onoliko koliko moze doprineti uspostavljaju rodne ravnopravnosti, toliko moze i da ometa formiranje iste. Zato je vrlo važno koristiti odgovarajuće podatke i ne zloupotrebljavati njenu moć.
Teodora Radičev
Učenica sam drugog razreda Zrenjaninske gimnazije, prirodno matematičkog smera. Takmičim se iz hemije i takodje sam polaznik Istraživačke stanice Petnica na seminaru hemija.Projekat je na mene ostavio baš jak uticaj i mislim da je tema veoma važna i trebalo bi da se više ljudi zainteresuje i edukuje pre svega za rodnu ravnopravnost pa zatim i 4.0 industrijsku revoluciju. U našem timu radile smo veoma složno i imale uvek poštovanja jedna prema drugoj. Zajedno smo rešavale dosta zadataka i problema koje je priprema i sama izrada rada stavljala pred nas. Jedna drugoj smo uvek bile najveća podrška, uz našeg profesora. Ali opet, naravno da je svaka imala nešto u čemu se najviše izdvajala.
Moja uloga je bila smišljanje teksta i prikupljanje određenih informacija. Bila sam isto tako zadužena i za kreativne ideje i promovisanje. Takodje i kada je bilo teških momenata nisam dozvoljavala da klonemo i odustanemo već sam uvek dizala atmosferu jer sam znala da možemo da izguramo do kraja i uspemo.
Rodna ravnopravnost je velikie problem u društvu u celom svetu jer se ne priča dovoljno o njoj. Razne, najčešće lošev stereotipe o feminizmu možemo sresti na svakom koraku. I dalje nije sve savršeno ali posmatrajući predhodne talase feminizma daleko smo dogurale i trebamo nastaviti da se borimo za rodnu ravnopravnost. Verujem da ovaj projekat može biti jedan veliki korak ka tom cilju.
4.0 industrijska revolucija donosi velike promene u proizvodnji korišćenjem naprednih tehnologija poput veštačke inteligencije koja je i ogroman deo našeg projekta. Veštačka inteligencija može mnogo pomoći u svakom pogledu i u svakoj grani zanimanja.
Naš projekat bavi se rodnom ravnopravnošću u medicini uz pomoć veštačke inteligencije. Trebao bi da predstavi veliku pomoć pri dijagnostikovanju žena i muškaraca. Simptomi bolesti za dva pola su veoma različiti i to predstavlja veliki problem pri lečenju pacijenata jer se često simptomi kod žena zanemare ili ne shvate ozbiljn o jer se ti simptomi ne nalaze u knjigama, već se nalaze samo simptomi koji se sreću kod muškaraca. Za ovaj projekat sam čula od profesora Edija Darušija i ponosna sam na naš tim što smo za kratko vreme ovako daleko dogurale. Sledeća stanica nam je forum u Budimpešti za koji smo već spremne i nadamo se da će naš tim doživeti još jedan uspeh u nizu.
Edi Daruši
Kao mentor našim sjajnim učenicama nastojao sam da u ovom projektu implementiram principe na kojima se temelji i moj pedagoški rad u Zrenjaninskoj gimnaziji.
Naime 4.0 industrijska revolucija, za razliku od prethodne tri, zasniva se na znanju koje je neophodno za život i rad u savremenom socioekonomskom okruženju. To je i prvi princip na kojem istrajavam: znanja nikada dosta i celoživotno učenje. Drugi princip se zasniva na obrazovnom kurikulumu za 21.vek koji podstiče usvajanje novih znanja i veština : kreativnog i inovativnog mišljenja, kritičke refleksije, saradnje, tolerancije, radoznalosti.
Naravno da je podsticanje samosvojnosti učenika odnosno izgrađivanje njihove jedinstvene ličnosti, koje obiluje različitim mogućnostima, imperativ mog pristupa u radu sa učenicima i kao treći princip svedoči o mom punom uvažavanju jedinstvene ličnosti svakog od nas.
Naravno da saradnja Zrenjaninske gimnazije sa drugim relevantnim institucijama u gradu ali i sa organizacijom Dostignuća mladih u Srbiji obezbeđuje dodatu vrednost i kao što uvek naglašavam kroz ovu sinergiju institucija 2+2=5.
U naše učenike najpre treba verovati, oni su pokretači promena! Evropske institucije prepoznale su vrednost poruke naših devojčica okupljenih oko Equalife: svi mi imamo jednakaprava i na njima istrajavamo. Veštačka inteligencija itekako može biti u službi rodne ravnopravnosti. Podsećam na to da Need for green i učeničku kompaniju Black out takođe čini učenici Zrenjaninske gimnazije. I sada se pojavila i nova zvezda!