Galerija asocijacije likovnih umetnika Zrenjanina (ALUZ) – Svečano otvaranje izložbe „Last goodbye“, likovnog umetnika Danijela Babića, je zakazano za petak, 20. septembar, u 18:30 časova. Posle svečanog otvaranja, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa multimedijalnim umetnikom Vladimirom Đurićem – Đurom.
Izložba će trajati do 28. septembra, a radno vreme galerije je: subota (21. 9.) 9.00 – 14.00, radnim danima: od 9.00 – 13.00
Danijel Babić (Gornji Očauš, BiH, 1967.)
Završio srednju školu za grafički dizajn “Bogdan Šuput” u Novom Sadu, diplomirao na Višoj školi za likovne i primenjene umetnosti u Beogradu i Akademiji umetnosti u Novom Sadu (odsek Slikarstvo,1995. godine). Učestvovao na većem broju kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu. Do sada priredio 80 samostalnih izložbi.
Vladimir Đurić Đura rođen je 1960. u Beogradu. Apsolvirao je Opštu književnost na Filološkom fakultetu i diplomirao dramaturgiju na FDU. Od 1986. godine je slobodni multimedijalni umetnik. Bavi se pisanjem poezije, priča i romana, a profesionalno piše scenarije i drame. Komponuje i peva u grupi „Đura i Mornari“. Scenarista je desetina emisija iz kulture, šou programa, spotova i priredbi. Autor je i TV i radio drama. Povremeno drži predavanja na SSEES London University studentima slavistike ili radi radio eseje za BBC WorldService. Kao novinar piše za „Blic“ i banjalučki „Reporter“. Trenutno se bavi uspostavljanjem nove hiperkulturne muzičko scenske tvorevine, avangardnog pokreta zvanog „Tropikalizam“.
IZVODI IZ LIKOVNIH KRITIKA:
– „Dosledno negovani „govor u prvom licu“, bez obzira na primetnu dvosmislenost iskaza, podjednako nastaje iz preovladjujuceg osećanja usamljenosti i potrebe zatvaranja u područje svesno izabrane osame.“
„Slikar odustaje od decidnog označavanja konkretne situacije (predstave), sugeriše metaforičnost „prikaza“sopstvenih emotivnih stanja.“
„Jedan svet (ne)stvarnog u enigmatskoj strukturi (ne)predstave odnosno, u prizoru koji upravo nastaje, skriva i dileme samog umetnika, njegovu nameru da nam pre do kraja ne kaze ono što „vidi“ i naslućuje nego da nas ubedi u istinitost sopstvenog , krajnje subjektivnog zaključka.“
Milos Arsić , Muzej savremene likovne umetnosti , Novi Sad, februar 2001.
– „Medjutim,ako se slike posmatraju pažljivije otkricemo humor kakvog danas retko da ima u slikarstvu.“
„Sa druge strane, razotkriva sustinu mašinerija čovečanstva, odbacuje bilo kakvu vrstu kompromisa, upire prstom u licemerje, u nametnute vrednosti, u silu i svaku vrstu ekstremnosti.“
Danilo Vuksanović , izložba u Kulturnom centru „Laza Kostic“ Sombor, februar-mart 2002.
– „Ove fragmentarne zabeleške , svakoj publici dostupne , vitalizuju seriozne teme i definišu angazman njegovog slikarstva koji je opominjuće pozitivan“.
Danilo Vuksanović , izložba u galeriji „Podrum“ , Novi Sad , maj 2003.
-„Koristeći se strategijom umetnika postmodernog vremena , Danijel Babić od onih je slikara koji, koristeći se celokupnim umetničkim nasledjem, surfujuci kroz vreme, afirmišu apsolutnu privremenost koja se javlja kao jedina pouzdana kategorija trajanja“.
Nebojša Milenković , izložba u galeriji Kulturnog centra, Indjija, septembar 2003.
– „Stripovska stilizacija najcešće ide do karikaturalnosti groteske, a tim sredstvima mladi slikar najbolje ume da iskaze problematiku savremenog življenja, naročito svoje generacije.“
Andrej Tišma , dnevne novine „Dnevnik“,19.mart 1999.
-„On u svojoj umetnosti vešto spaja tradicionalno slikarstvo sa manifestacijama savremene subkulture kao sto su strip, grafiti, video igre, erotski magazini i reklame, da bi iskazao svoj pogled na civilizacijski trenutak koji živimo.“
Andrej Tišma , dnevne novine „Dnevnik“,13.januar 2001.
– „Ovi radovi lako komuniciraju sa gledaocem, delujući snažno kako na vizuelnom tako i na simboličnom planu“
Andrej Tišma , dnevne novine „Dnevnik“,21.novembar 2002.
– „Autor uspeva da spoji besprekoran vizuelni sklop elemenata, svojevrsnu dekorativnost, sa aktuelnošću sadržaja britkom, ponekad, kao žilet.“
Andrej Tišma , dnevne novine „Dnevnik“, 15.maj 2003.
– „Ukoliko se aforizam da naslikati, onda se Danijel Babić, bez suvišnog mudrovanja , može nazvati „likovnim aforističarem“; i ne samo to – on je autentičan čovek današnjice, svestan činjenice da ovo vreme nema vremena za trotomne romane, za mozaički iscrpna oslikavanja stvarnosti, za sisteme istine, odgonetanja i zanovetanja.“
Duško Domanović , dnevne novine „Gradjanski“,maj 2003.
– „Slika Danijela Babića je ostvarena racionalističkom konstitucijom slike. Pročišćena linearnost i čista polja boje su sredstvo i način da se sublimno izrazi duhovita ideja ali i da se pronikne u karakterističnu urbanu atmosferu. Portreti, aktovi, figuracijske kompozicije – bilo da su transponovani iz svakodnevnih situacija, ili da su »citirani« iz inventarijuma savremene ikonografije (najčešće stripovske provinijencije), uvek su jasno ovovremenski određeni. Takve slike u svojim motivima poseduju snažni metaforički naboj.“
Sava Stepanov , izložba u galeriji „Katakomba“ , Budimpesta , maj 2004.
– „Babićeva slika ne nudi, a pogotovo ne nameće, nikakve definicije, odreðenja i rešenja, iz jednostavnog razloga što ni sam njegov svet niti je definisan, niti je određen, niti je rešen. Njegov svet je svet mogućnosti, svet neograničenosti, najzad: svet beskonačnosti. “
Dusko Domanovic , izložba u galeriji Kulturnog centra Novog Sada , jun 2006.
– „Slike Danijela Babića pozivaju nas da na svet gledamo otvoreno, kritički u duhovitom okrilju sentence koja vodi poreklo iz stripa. Natpisi u oblačićima oduvek su predstavljali naš unutrašnji zvuk dok iščitavamo stripove, kadar po kadar. I oni su sastavni deo Babićevih slika, ima tome i godina. Jednostavnost likovnog izraza, veština stečena iskustvom i visprenost odlikuju najnovije slike ovog umetnika. Deo njegovih radova bavi se obradom slikarskih remek dela iz istorije umetnosti i stripa. “
Mr. Danilo Vuksanović
Izložba u galeriji Kulturno Informativnog Centra “Lukijan Mušicki“, Temerin, jun 2010.