Festival nematerijalnog kulturnog nasleđa „Banatski dani teku“ je manifestacija koju organizuje Narodni muzej Zrenjanin, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Republike Srbije, a sa idejom da se široj javnosti predstavi i promoviše kulturno nasleđe jedne izuzetno bogate multikulturalne sredine kakav je srednji Banat.
U atrijumu Narodnog muzeja Zrenjanin 14. 15. i 16. septembra, sa početkom u 18 časova, treći put za redom organizujemo ovu manifestaciju. Učešće u programu imaju većinski narodi koji naselјavaju Banat: Srbi, Rumuni, Slovaci i Mađari. Tokom tri dana lokalne zajednice predstaviće sopstveno nematerijalno kulturno nasleđe.
Cilј ove manifestacije je da motiviše nosioce nasleđa na prepoznavanje značaja sopstvene kulturne baštine i njenog očuvanja, da baštinicima nematerijalnog kulturnog nasleđa pruži podršku i podstakne njihovu kreativnost, a ujedno i da upozna javnost sa osobenostima i raznolikošću kultura koje egzistiraju u multikulturalnoj sredini kakav je Banat. Pored toga, cilј festivala „Banatski dani teku“ je da podstakne toleranciju i bolјe razumevanje različitosti, kao i da ukaže na mogućnosti koje nematerijalno kulturno nasleđe pruža, ne samo u kulturnom već i u ekonomskom domenu.
Nadležna kustoskinja manifestacije je Branka Sikimić, viša kustoskinja – etnološkinja Narodnog muzeja Zrenjanin.
Prvo veče – subota, 14. septembar, početak 18 časova
U prvom danu manifestacije lokalne zajednice će predstaviti sopstveno nematerijalno kulturno nasleđe preko izvornih pevačkih grupa, koje izvode tradicionalnu muziku. Ovu muziku nastalu u narodu, koja se prenosi usmenim predanjem, po pravilu izvode svi članovi određene zajednice. Izvorna tradicionalna muzika je specifična za određeni kraj i kulturu.
Teme koje se sreću prilikom izvođenja su raznovrsne. Tako ove pesme mogu imati lјubavni karakter, mogu govoriti o običajima, zabranama, svakodnevnici, ličnim pričama, pričama o gubitku, tuzi, sećanju, ali mogu imati i šalјivi karakter. Izvođenje ovih pesama često je tesno povezano sa muzičkom pratnjom, koja se može svesti samo na jednog gajdaša. Takođe, neke od njih se izvode redovno uz igru, poput kola ili nekog drugog plesa.
Ovaj deo programa će imati i edukativni karakter. Zamišlјen je tako da voditelјke, između pojedinih nastupa, govore o nastanku i razvoju izvorne narodne muzike.
Drugo veče -nedelja, 15. septembar, početak 18 časova
Drugog dana na programu će biti sitni kolači bez kojih se nije mogla zamisliti nedelјna ni praznična trpeza kod svih naroda koji naselјavaju Banat. Akteri programa predstavili bi se sa sitnim kolačima koji su karakteristični za njihovu kulturnu i nacionalnupripadnost. Pored nezaobilaznoh gurabija, lenje pite, starinskih kolača na presu, vanilica, mađarica i slično, posetioci će imati priliku i da se upoznaju sa starinskim receptima.
I ovom prilikom će biti uklјučeni naratori sa edukativnom pričom o kolačima, kako u svetovnom tako i u religijskom domenu. Ukazaće se na sve one uticaje stanovništva doselјavanog, pre svega, iz srednje Evrope kao i na značaj ostalih tradicionalnih kuhinja koje su ostavile traga na banatsku trpezu i sitne kolače.
Treće veče – ponedeljak, 16. septembar, početak 18 časova
Treći dan rezervisan je za tradicionalna umeća, veštine i zanate. U tom kontekstu biće predstavlјen sapundžijski zanat. Majstori koji se bave ovim zanatom predstaviće posetiocima tradicionalni, tzv. hladni proces pravlјenja sapuna pomoću masnoće (životinjskog porekla), vode i kaustične sode. Pored ovog, majstori će predstaviti i savremeniji način spravlјanja sapuna za čiju se izradu koriste ulјa bilјnog porekla, ekstrati aromatičnog bilјa, mleko i drugo. U programu će učestvovati i učenici Srednje hemijsko-prehrambene i tekstilne škole Uroš Predić iz Zrenjanina. Publika će moći i sama da se uklјuči u pojedine procese proizvodnje sapuna. Na ovaj način bi sapundžijski majstori na posredan način preneli svoja znanja i umeća na sve zainteresovane.
Ovaj deo programa će imati edukativni karakter. Voditelјke programa će ispričati priču o sapundžijskom zanatu i značaju sapuna, a učesnici, zanatlije će održati predavanje o načinima spravlјanja sapuna.