U četvrtak, 15. avgusta 2024, u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin sa početkom u 18 časova biće održano autorsko vođenje Une Popović, više kustoskinje Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, kroz retrospektivnu izložbu fotografija Goranke Matić koja nosi naziv „Iskustvo u gužvi“.
Una Popović autorka je koncepcije i kustoskinja izložbe „Iskustvo u gužvi“ koja je krajem jula otvorena u zrenjaninskom muzeju. Ova postavka predstavlja opus fotografkinje Goranke Matić koja je prisutna na umetničkoj i fotografskoj sceni već više od 40 godina. Kustoskinja izložbe posetioce će provesti kroz nekoliko celina koje predstavljaju rad Goranke Matić koja je profesionalno počela da se bavi fotografijom 1980. godine. Publika na izložbi ima priliku da vidi i njen prvi fotografski rad koji nosi naziv „Dani bola i ponosa” (1980) i predstavlja seriju fotografija beogradskih izloga snimljenih na slajd filmu na dan posle smrti tadašnjeg predsednika Jugoslavije J. B. Tita.
Značajan segment izložbe čine fotografije rok koncerata i predstavnika novog talasa zajedno sa akterima likovne scene osamdesetih godina prošlog veka. Tako se na fotografijama mogu videti članovi bendova Idoli, Šarlo Akrobata, Partibrejkers, Ekatarina velika, Haustor, Disciplina kičme i dr. Koristeći svoje fotografije kao osnovu, Goranka Matić je dizajnirala omote ploča albuma grupa Idoli, Bajaga i instruktori, U škripcu, Đorđa Balaševića i dr.
Tokom svoje bogate karijere, za potrebe raznovrsnih reportaža i kampanja, Goranka Matić je imala priliku da fotografiše protagoniste savremene umetničke i kulturne scene – umetnike, pisce, glumce, reditelje – kao i brojne političare. Ciklus portreta likovnih umetnika može se smatrati jednim od njenih najboljih.
Od osnivanja 1990. do 2006. godine, Goranka Matić radila je kao urednik fotografije nedeljnika „Vreme“. Njene Fotografije političkih manifestacija, građanskih demonstracija i inicijativa, kao što su fotografije sukoba nastalih tokom protesta opozicije na ulicama 9. marta 1991, osnivanja Savezne Republike Jugoslavije (1992), raznih protesta protiv tada vladajućeg režima, studentskih demonstracija 1996. i 1997, ali i kontramitinga pristalica tadašnje vladajuće Socijalističke partije Srbije, potom bombardovanja SR Jugoslavije 1999 – postale su antologijske i nezamenjive prilikom analize političkih i životnih činjenica sa ovih prostora s kraja XX veka upravo kao zvaničan i autentičan dokument jednog vremena.