Tri godine nakon prvog izdanja i dan pred otvaranje XXXIII Letnjih olimpijskih igara u Parizu, sinoć je u Gradskoj kući promovisana monografija “Zrenjaninska olimpijska ogrlica 2”, knjiga koja predstavlja nov doprinos kulturi sportskog sećanja grada i na poseban način osvetljava dug i bogat olimpijski pokret.
Knjigu potpisuju sportski novinari, publicisti i hroničari Nikola Božović, Mile Novaković, Budimir Cvijetić, Miodrag Grubački, kao i direktor Narodnog muzeja Zrenjanin Siniša Onjin. Recenziju je uradio naš proslavljeni olimpijac Milorad Stanulov, a uvodne tekstove napisali su Njegova ekselencija ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar, predsednik Olimpijskog komiteta Srbije Božidar Maljković, predsednik Sportskog saveza Srbije Davor Štefanek i gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura. Krovna sportska organizacija Srbije ujedno je i jedan od suizdavača ovog izdanja, zajedno s Gradom Zrenjaninom i Sportskim savezom grada. Pripremu za štampu realizovao je Ranko Savčić – Atelje “Forsa” iz Zrenjanina.
Počev još od dr Ferenca Kemenja i njegove izuzetno značajne uloge u obnavljanju modernih Olimpijskih igara 1896. godine, Zrenjanin baštini olimpijski pokret i ima u njemu specifičnu ulogu, kao sredina sa verovatno najvećim brojem olimpijskih odličja u Evropi shodno broju stanovnika. Njegovi sportisti osvojili su do sada 24 olimpijske medalje, imali su u kontinuitetu predstavnike na svim igrama od 1956. godine, a ukupno je na svim igrama nastupilo 64 sportista, sportskih stručnjaka ili funkcionera.
“Zrenjaninska olimpijska ogrlica 2”, paralelno na srpskom i engleskom jeziku, podeljena je na pet većih celina – Olimpijske vrednosti kroz vreme, Osvajači olimpijskih medalja iz Zrenjanina, Olimpijske i druge priče, Svi smo deo olimpijskog pokreta i Zrenjaninci na Jelisejskim poljima. Tekst prati i niz prigodnih fotografija sportista i sportskih događaja u vezi sa Zrenjaninom i temama predstavljenim u knjizi.
Obraćajući se prisutnim zvanicama na promociji, gradonačelnik Salapura istakao je da Grad Zrenjanin “diše” sa svojim sportistima i da to pokazuje dugi niz godina i decenija.
“Iako poznajemo sport, iako smo, kao i ja, i deo njega, uvek nailazimo na neke nove podatke i priče o našim vrhunskim sportistima i olimpijcima. Od trideset olimpijskih igara, zrenjaninski sportisti su učestvovali na 25, a od Melburna 1956. godine ne postoje ni jedne igre na kojima ih nije bilo. Ove godine nastupiće u šest sportova, očekujemo od njih i 25, jubilarnu olimpijsku medalju, a što da ne, i koju više. Zato navijamo i bodrimo ih i zato dan pred otvaranje Olimpijskih igara i ovom promocijom knjige želimo da im iskažemo najdublje poštovanje, ljudsko i sportsko, ali i poštovanje institucija koje su učestvovale u kreiranju ove knjige, ne samo Grada Zrenjanina, već i Sportskog saveza grada, Saveza za školski sport, Saveza pedagoga fizičke kulture, javne ustanove “Sportski objekti”, naravno i autorskog tima koji je imao nimalo lak posao u pripremi ovog izdanja, slobodno mogu da kažem izdanja za sportsku večnost”, istakao je gradonačelnik.
Zahvalio se i na velikoj podršci Sportskom savezu Srbije za realizaciju i prvog i ovog izdanja “Zrenjaninske olimpijske ogrlice”, kao i Olimpijskom komitetu Srbije i Pokrajinskom sekretarijatu za sport i omladinu, s kojim Grad Zrenjanin takođe ima dobru saradnju, kao i generalno sa svim sportskim institucijama na pokrajinskom i republičkom nivou.
Obratili su se i generalni sekretar Sportskog saveza Srbije Goran Marinković, pokrajinski sekretar za sport i omladinu Dane Basta, proslavljeni olimpijac i recenzent knjige Milorad Stanulov, kao i autori Novaković, Cvijetić, Grubački i Onjin, odsutan je bio Nikola Božović. Promociju je izvođenjem himne Srbije i muzičkim numerama uveličala vokalna solistkinja Milica Dosković. Moderator programa bila je novinarka i voditeljka RTS Zorana Koršoš Nikolić. Promocija u Baroknoj sali Gradske kuće dopunjena je delom eksponata iz Sobe sporta Narodnog muzeja Zrenjanin, kao i prigodnim panoima sa osvajačima olimpijskih medalja i sportistima iz našeg grada koji će nastupiti na Olimpijskim igrama u Parizu.
Izvor: Grad Zrenjanin