Ugovor o realizaciji projekata „Podrška prevenciji malignih bolesti“ potpisan je u resornom ministarstvu 20. jula 2023. godine. Podrazumevao je održavanje predavanja o novinama u lečenju i zdravstvenoj nezi obolelih od malignih bolesti. Poslednje srede u godini zrenjaninske medicinske sestre i zdravstveni tehničari imali su priliku da čuju koje novine postoje u lečenju pacijenata sa malignom bolešću, ali i da se podsete koliko su važni prevencija i rano otkrivanje ove bolesti.
Tokom dva meseca medicinske sestre i zdravstveni tehničari širom Srbije mogli su da prisustvuju predavanjima u okviru projekata „Podrška prevenciji malignih bolesti“.
„Nosilac aktivnosti za realizaciju edukacije medicinskih sestara i zdravstvenih tehničara o novinama u lečenju i zdravstvenoj nezi obolelih od malignih bolesti u 12 onkloških centara – Kragujevac, Niš, Valjevo, Kladovo, Smederevska Palanka, Loznica, Kraljevo, Smederevo, Požarevac, Pančevo, Čačak i Zrenjanin je Mirjana Gavrilović, glavna sestra Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije. Prva predavanja održana su u Opštoj bolnici u Valjevu 19.10.2023, a našim predavanjima u Zrenjaninu, mišljenja sam da smo ovaj projekat uspešno priveli kraju. Cilj nam je podizanje svesti o značaju prevencije, ranog otkrivanja, adekvatnog lečenja kao i personalizovanog pristupa u zdravsvenoj nezi pacijenata sa malignom bolešću radi postizanja boljih ishoda lečenja i unapređenja kvaliteta života“, kaže Bojana Velisavljević, strukovna medicinska sestra, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije.
Struka kaže da je u savremenom pristupu u tretmanu malignih bolesti neophodan multidisciplinarni pristup što podrazumeva učešće zdravstvnih radnika različitih profila.
„Imajući u vidu brz razvoj medicinskih nauka, kao i složenost i zahtevnost metoda dijagnostike i lečenja, javlja se potreba za kontinuiranom edukacijom onkoloških medicinskih sestara, radi poboljšanja opšte dobrobiti i zdravlja pacijenta, kao i rešavanja neželjenih događaja sa ciljem personalizovanog praćenja i implementacijom procedura koje će ograničiti zahteve prema onkologu koji ih leči. Onkološke medicinske sestre su ključni partneri koji pacijentima pružaju neophodnu podršku i vode ih kroz složene protokole lečenja, uz poštovanje uloge pacijenata u kontroli sopstvene bolesti“, objašnjava Gorica Marinković, strukovna medicinska sestra, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije.
„Pacijenti često uopšteno ne razumeju ili nedovoljno razumeju kako terapija deluje, zašto im je propisan određeni lek i koji neželjeni događaji mogu da se očekuju. Zato im je od onkoloških sestara potrebno jasnije objašnjenje terapije kao i pojašnjenje informacija koje dobijaju od onkologa koji ih leči. U savremenoj sestrinskoj praksi, od suštinske je važnosti s područja obrazovanja kao i kontinuranog profesionalnog usavršavanja razvijati znanja i veštine, kako bi onkološke sestre kao kompetentni donosioci odluka odgovorile na potrebe pacijenata u pružanju visokokvalitetne i sigurne zdravstvene nege, a sve u cilju postizanja optimalnih kliničkih ishoda“, dodaje naša sagovornica.
Ističe da je važno prepoznati doprinos koji onkološke sestre daju onkološkim timovima.
„U budućnosti će onkološke sestre imati sve važniju ulogu u onkološkoj nezi koja postaje sve zahtevnija i kompleksnija i u potpunosti prilagođena potrebama svakog pacijanta“, navodi Marinković.
Organizatori predavanja u Zrenjaninu ističe da su ovakva predavanja veoma važna.
„Znacaj promocije i prevencije u sveobuhvatnom sistemu zdravstvene zaštite je najznačajniji. Zašto? Jer su promocija i prevencija najjeftinije i najisplativije. Lečenje je skupo. Veoma je važno osvestiti građanstvo, pa i zdravstvene radnike gde su fokusi u sistemu. Kada se već govori o bolesti treba pratiti sve nove trendove ranog prepoznavanja oboljenja, kao i pravovremeno postavljanje dijagnoze oboljenja, rano lečenje i rana rehabilitacija“, ističe Đurđica Šljapić, predsednica Saveza zdravstvenih radnika Zrenjanin.