Nevreme koje je pre nekoliko dana zahvatilo deo naše zemlje nanelo je ogromnu štetu proizvođačima u Sečnju. Led je uništio kukuruz, suncokret, soju, šećernu repu, ali i pšenicu koja je ostala na njivama, voćnjake… Poljoprivrednici iz ovog dela Srednjeg Banata očekuju pomoć države, zbog čega su se obratili resornom ministarstvu. Ovu opštinu obišla je državna sekretarka u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivana Popović koja je u razgovoru sa proizvođačima rekla da se traže načini kako bi se pomoglo poljoprivrednicima koji su ove godine pretrpeli velike štete što od poplava, što od grada.
Proizvođači iz Sečnja su, nažalost, imali priliku da na svojoj koži osete kako izgleda kada se led prospe u sred žetve.
“Kod mene u Jaši Tomiću stradao je kukuruz, stradala je šećerna repa, stradali su voćnjaci sa šljivama i kajsijama. Sada smo u velikim problemima. Nećemo moći da spremimo hranu za krave, jer od kukuruza koji je ostao na njivama ni silaža ne može da se napravi. Od države tražimo da proglasi elementarnu nepogodu. Da nas oslobodi plaćanja zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta i da nam obezbedi pomoć u semenu, đubrivu i gorivu. Većina poljoprivrednika u mom kraju nije osigurala useve, jer nemamo para. Neke kolege u najboljem slučaju osiguraju pšenicu, ali 95 posto njiva nije osigurano”, kaže Vukašin Baćina, poljoprivredni proizvođač iz Jaše Tomića.
I ostali poljoprivrednici sabiraju gubitke nakon leda koji je u četvrtak “tukao” ovu opštinu.
“Šteta je ogromna, a ko će to da nadoknadi ne znam. Skoro ceo atar je uništen. Očekujemo da nas država u najmanju ruku oslobodi plaćanja zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta. Narednih dana trebalo bi da komisije popišu šta je sve stradalo i procene štetu”, objašnjava Marko Pilipović iz Sutjeske.
Poljoprivrednici očekuju pomoć države
Iz opštine najavljuju da će radna grupa početi ubrzo da procenjuje štetu i predloži mere za njeno ublažavanje.
“Radna grupa će biti formirana od ponedeljka i nju bi trebalo da čine po predstavnik iz svakog sela i agronom”, kaže Milan Grubor, zamenik predsednika opštine Sečanj koji je i sam poljoprivrednik koji je pretrpeo štetu zbog grada.
Od oko 35 hiljada hektara koliko se u ovoj opštini obrađuje, led je naneo štetu na nekoliko hiljada hektara. Na terenu sa poljoprivrednicima bila je i državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Ivana Popović, koja je obećala da će država sagledati sve inforamcije koje joj lokalna komisija za procenu štete bude dostavila.
“Zbog problema koje smo imali sa poplavama u centralnoj Srbiji, Vlada već ima oformljenu radnu grupu. U nju su uključeni svi ministri. Sigurna sam da ćemo reagovati i da ćemo na najbolji mogući način pomoći našim poljoprivrednicima. Štete ima u čitavoj zemlji. Ni jedan budžet nije „rupa bez dna“, ali je najvažnije da smo svi na terenu, da razgovaramo sa proizvođačima i da tražimo način kako da im pomognemo”, kaže Ivana Popović, državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Prošle godine poljoprivredni proizvođači u Srbiji suočavali su se sa gubicima zbog suše, a ove godine muku im zadaju poplave i grad.
Fotografije ustupio Vukašin Baćina