I love Zrenjanin portal
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
I love Zrenjanin portal
Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave
Big
Početna Kultura

Odeća Nemanjića kroz 15 verodostojnih replika u Narodnom muzeju Zrenjanin(FOTO)

18.05.2023.
Kategorija: Kultura, Poslednje vesti Zrenjanin
Vreme čitanja: 2 min.
Harmonija

Odeća Nemanjića, iz perioda od 12-og do 14 -og veka, izrađena prema prikazima sa fresaka, istorijskih izvora i arheoloških podataka zarad snimanja istoimene serije, od danas se može videti u velikom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Petnaest veličanstvenih kostima, je za ovu priliku odabrao kustos arheolog Aleksandar Šalamon.

aca2 e1684415362962

„Prvobitna ideja je bila da se izložba postavi namenski za manifestaciju „Noć muzeja“, koja je nažalost otkazana, zbog tragičnih događaja. Kada smo je planirali, želeli smo da to bude nešto atraktivno posetiocima, i nešto što do sada nije izlagano u Muzeju, i zato smo se odlučili za kostime, koji su korišteni za snimanje serije Nemanjići. Pored istorijskog i estetskog značaja, izložba se ističe i kao deo vanserijskog projekta, u kojem je učestvovao veliki broj glumaca i statista( preko 2700). To je projekat koji je obeležio deceniju filmskog stvaralaštva, a ujedno i zabeležio veliku gledanost. Upoznati smo sa istorijskim značajem dinastije Nemanjić, i cilj je bio da ih stavimo u otvoreni prostor, koji će izmeštanjem iz dvodimenzionalnog u trodimenzionalni prikaz verno predstaviti njihov život“, predočio je kustos arheolog Aleksandar Šalamon.

odeća nemanjića

PerSu marketi

Sva odeća Nemanjića je izrađena na osnovu predloga i smernica stručnjaka, koji se bave proučavanjem života srpske vlastele i fresaka koje su nastajale u tom periodu. Kostimografi su vrlo verodostojno predstavili duh doba Nemanjića, vodeći računa o svakom detalju na odeći, koji je ručno rađen.

odeća nemanjićaKroz kostime se pored istorijske, ostvaruje i estetska veza sa tim periodom, a dodatna impresija dolazi i kroz prateće freske.

odeća nemanjića

Odeća Nemanjića – svakodnevna, ratna i paradna

“ Imali smo sreće, jer smo dobili odrešene ruke, da sami odaberemo šta ćemo predstaviti, pa smo se odlučili, da to bude po jedan kostim iz svakog segmenta njihovih života. Kao posebno zanimljiv deo ističu se kraljevski plašt i odeća princeze, kao i sveštenička odora, gde smo pokušali da slobodno interpretiramo i postavimo kompoziciju krunisanja Stefana Prvovenčanog. Iza kompozicije su predstavljene freske iz manastira Žiče. Raskoš koji vidimo, je bio izuzetno važan, i ne postoji ni jedan deo odeće koji nije ukrašen“, istakao je kustos arheolog Aleksandar Šalamon.

odeća nemanjića
konstrukcija krunisanja

„Akcenat je stavljen na odabir kraljevske, velikaše, svešteničke i ratne odeće, i iz tog razloga nema odeće karakteristične za zanatlije, trgovce i nižih slojeva. Odeću prate i trakaste krune koje su nosili tadašnji vladari. U njima se ogleda vizantijski uticaj, a trakasti krunu(krunski venac) je nosio i Stefan Nemanja II Nemanjić prilikom (verovatno jednog od svoja dva) krunisanja“, predstavio je kustos arheolog Aleksandar Šalamon.

odeća nemanjića
sveštenička odora

„Nadam se da će naši posetioci uživati u ovoj izložbi, i da će im se i ovim putem približiti karakteristike vlastelinskog odevanja iz perioda vladavine dinastije Nemanjić“, istakao je kustos Arheolog Aleksandar Šalamon.
Kostimi Nemanjića

Tagovi Aleksandar Šalamonizložbe zrenjaninNarodni muzej Zrenjanin
PodeljenoTweetPošalji

Slične Vesti

Bez naziva1
Kultura

Na današnji dan (1942) preminuo je slikar Aleksandar Sekulić iz Velikog Bečkereka

04.06.2025.
71
2 Naga zena gips foto Darko Milosavljevic 640x427 1
Kultura

Najava – Otvaranje taktilne izložbe „Dodirni i oseti“

01.06.2025.
69
Naredna vest
poplava2

Zbog obilne kiše problemi na više lokacija u gradu: Pao plafon u vrtiću "Leptirić"

zok proleter 2021 e1684429490248

Finalni turnir prvenstva Srbije u odbojci za pretpionirke u Zrenjaninu

aqua line
Univer
Kamel
BMT lux
Mlekoprodukt
AudioVox
rentacar
Alenik
New age
SK mobile
I love Zrenjanin portal

© 2022 Sva prava zadržava - Portal I Love Zrenjanin

Navigacija

  • Mapa sajta
  • Redakcija
  • Uslovi korišćenja
  • Kontakt
  • Taksi prevoz Zrenjanin
  • Red Vožnje Zrenjanin autobusa
  • Važni Telefoni
  • Poznati Zrenjaninci
  • Naslovi.net

Pratite nas na mrežama

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In

Add New Playlist

Nema rezultata
Pogledaj sve rezultate
  • Vesti
  • Video
  • Sport
  • Kultura
  • Posao
  • Marketing
  • Poljoprivreda
  • Noćni život
  • Najave

© 2022 Sva prava zadržava - Portal I Love Zrenjanin