Tokom jutra u Vladi Srbije održan je sastanak na kojem je učestvovalo 14 predstavnika poljoprivrednika iz svih branši iz čitave zemlje sa jedne strane i predsednica Vlade Ana Brnabić, potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali i resorna ministarka Jelena Tanasković sa druge. Dogovoreno je da se u ponedeljak 15. maja održi još jedan sastanak, a poljoprivredni proizvođači kažu da će u slučaju odbijanja većine njihovih zahteva za oporavak agrara organizovati veliki protest 16. maja.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u startu je odbilo dva zahteva poljoprivrednika iz Srbije.
“Odbili su zahtev za ukidanje akciza na dizel gorivo, uz obrazloženje da je ovogodišnji budžet planiran sa prilivom tih sredstava. Mi nismo zadovoljni ovim objašnjenjem i odbijanjem, pogotovo što godinama tražimo da se uvede regresirano gorivo. Drugi zahtev koji su odbili je zahtev za zagarantovanom cenom otkupa mleka u iznosu od 78 dinara plus pdv, jer, kako kažu, država ne može da se meša u cenu proizvoda. Nadležni su bili kategorični da ove dve tačke ne mogu da sprovedu i ispune”, kaže Dragan Kleut, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.
“Sačekaćemo da vidimo šta će biti njihov odgovor na ostale naše zahteve u ponedeljak 15. maja, kada će biti održan još jedan sastanak. Ostalo je da razgovaramo o povećanju subvencija po hektaru, povećanju premija za mleko, regulisanju tržišta tj. da ne bude više zabrane izvoza naših proizvoda, što smo imali prošle godine i o usaglašavanju naših cena sa cenama na berzama u regionu”, dodaje naš sagovornik.
Ukoliko veći deo zahteva ne bude ispunjen, poljoprivrednici najavljuju velike proteste već 16. maja.
“Mi smo došli u situaciju da ne možemo da preživimo ovu godinu. Subvencije kasne. Zbog uvođenja e-agrara sve kasni. Ranijih godina su te, iako mizerne, subvencije bile isplaćene pre setve. Sada smo u situaciji da ne možemo da prodamo svoju robu koju imamo na lageru čak ni po ovim katastrofalno niskim cenama. Ne možemo da pokrijemo troškove proizvodnje, a to je sve zbog te zabrane izvoza koju smo imali prošle godine. Izgubili smo naše tradicionalne kupce, oni su se u međuvremenu snašli. Sada bukvalno molimo ljude da kupe našu robu budzašto, ali nikome ne treba. Kod nas je cena kukuruza i pšenice oko 23 dinara, a u okruženju je 31. Ponavljam, sa tim ne možemo da pokrijemo cenu proizvodnje, a ne da nešto zaradimo. Zato i tražimo od vlade da ublaži te gubitke koje imamo, jer da ih u potpunosti pokrije ne može”, ističe Kleut.
Na sastanku je ukazano da je agrarni budžet izuzetno nizak, kao i da bi, da je zimus tražen rebalans agrarnog budžeta sa 5 na 10 odsto, sada dobro bilo svima.
Zahtevi poljoprivrednika
Zahtevi sa kojima su poljoprivrednici okupljeni u udruženja poljoprivrednika „Stig“, „Naše mleko“, „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“, „Poljoprivredni proizvođači Subotice“, „Savez udruženja poljoprivrednika Banata“, „Za opstanak stočara Zapadne Srbije“ i „Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja“ otišli na sastanak su:
Da se krene u pravcu formiranja najniže otkupne cene sirovog mleka na teritoriji Republike Srbije. Formiranje zaštićene cene koja će biti minimalno 78 dinara + PDV, što trenutno jeste cena koštanja mleka sa sadašnjom cenom imputa, koji će se kontrolisati na osnovu promene tri imputa koji su najznačajniji kada je u pitanju proizvodnja mleka na teritoriji Republike Srbije.
Subvencije od minimalno 35.000 dinara po hektaru za sve prijavljene površine, uz ukidanje ograničenja do 20 hektara.
Premija za mleko minimalno 20 dinara po litru.
Izjednačavanje referentne cene ratarskih kultura sa robnim berzama u Budimpešti i Parizu.
Regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda u Srbiju prelevmanima na države EU i CEFTA sporazuma i na sve mlečne proizvode u iznosima koji će dati rezultate i destimulisati uvoz.
Dizel gorivo za sve obradive površine bez akciza sa pdv-om 100 litara po hektaru za ratarske kulture i 300 litara po hektaru za povrtarske kulture.
Regres za mlečne krave u iznosu 40.000 dinara po kravi.
Ukidanje naknade za odvodnjavanje.