Pre nepune tri nedelje Vlada Srbije uvlela je takse na uvoz mleka i sira. Proizvođači mleka iz Banata su pozdravili tu odluku, ali kažu da bi za zaštitu domaćih proizvođača prelevmani na sireve trebalo da budu daleko veći od 30 dinara.
Proizvođači mleka u Srbiji su već dugo u problemu, a uvođenje takse na uvoz mleka i sira je samo jedna od mera koja u ovom trenutku treba da im pomogne da se oporave. Ipak, prelevmani na uvoz sira su, prema oceni proizvođača mleka iz Banata, veoma mali.
„Obaveštavam vas da smo na sastancima u ministarstvu poljoprivrede kao i na sastanku u Vladi Srbije dogovorili da se uvede taksa na uvoz mleka od 15 dinara po litri. To je jako dobro trenutno rešenje za nas proizvođače mleka. Sada se, međutim, javio novi problem, a to je uvoz sireva. Trgovinski lanci uvoze sireve po 2,7 evra za kilogram. Zbog toga mlekare ne mogu da prodaju svoje proizvode i imaju velike zalihe. Evropska unija ima viška mleka i mlečnih proizvoda na svom tržištu jer ih ne izvozi u Kinu i Rusiju. Da bi zaštitila svoje proizvođače EU subvencioniše izvoz mleka i sireva. Napominjem da trgovinski lanci masovno prestaju da kupuju sireve od naših mlekara i prelaze na kupovinu sireva od uvoznika“, kaže Vukašin Baćina, predstavnik proizvođača mleka iz Banata.
„Mlekare su primorane da ulaze u kašnjenje sa isplatom mleka kao i u kašnjenje sa isplatom plata zaposlenima. Takođe, mlekare će biti primorane da otkazuju otkup mleka. Da bi se ovo sprečilo mi, proizvođači mleka, zahtevamo od Vlade Srbije da što pre uvede taksu na uvoz sira od 330 dinara po kilogramu i da tim potezom trenutno zaštiti proizvođače mleka, zaposlene u mlekarama i same mlekare. Građani Srbije moraju da piju mleko i da jedu sir koji je proizveden u Srbiji, a ne nešto što se uvozi iz Evropske unije“, dodaje naš sagovornik.
Baćina navodi računicu u proizvodnji sira.
„Proizvodna cena kačkavalja iznosi oko 700 dinara po kilogramu, a uvoznici ga uvoze za 2,7 evra što iznosi 318 dinara. Istoremeno krajnji potrošač u Srbiji kačkavalj plaća oko 1.920 dinara za kilogram. Država ne sme da dozvoli trgovinskim lancima i uvoznicima da unište proizvođače mleka i mlekare, već mora trgovinskim lancima da ograniči marže na mlečne proizvode. U Srbiji su trenutno u problemu svi i proizvođači i prerađivači i potrošači“, zaključuje naš sagovornik.