Dramski studio pri zrenjaninskom Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“ obeležava tri decenije od osnivanja i tim povodom će u četvrtak, 26. januara, u 19 časova, u foajeu zrenjaninskog pozorišta biti otvorena izložba Igra i uspomene, na kojoj će biti prikazane originalni materijali: fotografije sa predstava, proba, festivala, takmičenja, kao i sačuvane diplome, plakati, flajeri i izvodi iz štampe i sve to po hronološkoj liniji koja je se proteže duž osam metara, kao noseći segment izložbe.
– Jedinstvenost ove ideje i realizovane izložbe nalazi se u emocijima koje svako od nas polaznika nosi kao večiti poklon na iskustvo boravka u njemu, kaže inicijator i autor izložbe Verica Nemet.
Po prvi put na jednom mestu prikazaće se objedinjene, a decenijama čuvane uspomene polaznika koji su ih nesebično podelili za ovu priliku.
– Višemesečni zajednički rad na ovom projektu i istraživanje koje je iz istog proisteklo pokazalo nam je da je za tri decenije postojanja i delovanja ovog Dramskog studija u Zrenjaninu odigrano preko 160 predstava, od toga preko 40 jedinstvenih naslova poput Tražim pomilovanje, Traktat o sluškinjama, Ožalošćena porodica, San letnje noći, Monolozi, Stilske vežbe, Piram i Tizba, Nušićijada, Međ školom i međ snom, Obrni okreni, Izvini te na smetnji, Garavi sokak, Horoskop besmrtne pese, Kraljevki festival, Kad sam ja bio veliki, Kolokvijalni rad, Bezazlene laži, Terapija, Ispovest mangupa, Jerma, Ršumijada, Kad prestane muzika, Sahraniti mrtve, Bora Karamela, Don Žuan se vraća iza rata, Žurka – Život i(za) osmeha, Kafana umesto TV ekrana, Kalamandarija, Deca su ukras sveta, Ženski razgovori – kabare i drugih, navodi Verica Nemet.
Kreirano je i nekoliko kratkometražnih filmova poput Viza Dream, Umetničko klizanje, Jutro, kao i jedna nekomercijalna drama Indijsko plavetnilo.
– Na ovoj retrospektivnoj i interaktivnoj izložbi biće izložene knjige po kojima su rađene određene predstave, dok će kroz prostorni infografik i segment Polaznici publika iščitati brojnost odnegovane i pozorišnim jezikom opismenjene dece, danas ambasadore teatra. Nekoliko stotina mladih je upravo tu načinilo svoje prve pozorišne korake, a neki od njih postali su profesionalni glumci, reditelji, dramaturzi, novinari i uspešni mladi ljudi u različitim profesijama, ističe inicijator i autor izložbe.
Najsentimentalniji segment izložbe čine Impresije nekadašnjih polaznika, koje krase glavni stub odmah po ulazu u prostor foajea zrenjaninskog pozorišta.
Kao nastavak na ovaj deo ističe se drugi stub koji je omaž Mentorima u vidu njihovih teatarskih biografija.
Kako je svaka generacija polaznika nosila nešto novo imperativ je bio pronaći nit koja spaja sve te godine, ljude i iskustva. Deo izložbe koji o tome govori odnosi se na proces savladavanja osnovnih tehnika uvežbavanja ulaska u tekst – Brzalice.
– Ovo je ujedno interaktivni deo koji vas poziva da se odazovete i da simulirate proživljeno iskustvo ponavljajući iste – kao nagradu svaki posetilac dobiće bukmarker sa brzalicom na poklon – jer pozorišna publika voli da čita, kaže Nemet.
Dodaje da se poslednji segment odnosi na video materijal snimljenih predstava, kratkometražnih filmova i svih na taj način dokumentovanih a digitalizovanih materijala koji će biti dostupni skeniranjem posebnog koda koji posetioca vodi na YouTube kanal Dramskog studija.
– Zahvaljujući arheologiji sećanja nekadašnjih polaznika i zajedničkom entuzijazmu, uspeli smo da uz pomoć sačuvanih memorabilija iz privatnih arhiva izgradimo ovu izložbu, ujedno da istaknemo dopinos i značaj postojanja samog i svakog dramskog studija u jednom gradu – u svakom gradu. Naposletku, suština ove izložbe okrenuta je ka tome da probudi emocije i uspomene, tako što će nam pomoći da dotaknemo sopstvene. Stoga u ovom prostoru foajea pozorišta, kao i u međuprostoru u kojem su smeštena sva naša osećanja i sećanja, nalaze se sasvim lična tumačenja slika, reči i uspomena pred nama, rekla je Verica Nemet.
Izložba je realizovana u saradnji sa Dramskim studijom BB92 pri zrenjaninskom Narodnom pozorištu „Toša Jovanović“ i biće otvorena sve do sredine februara 2023.