„Slatki dan“ održan je 14. put proteklog vikenda u Belom Blatu. Na manifestaciji su mogli da se probaju i kupe, pre svega, tradicionalni kolači, a u ponudi su bili i tzv. moderni kolači i torte. Najuspešnijima u pravljenju starinskih kolača, postavci štandova i vezu su uručene nagrade. Cilj ovakvog okupljanja jeste da se očuvaju tradicija i običaji svih nacionalnih manjina i etničkih zajednica koji žive u ovoj multikulturalnoj sredini kažu organizatori.
Manifestacija „Slatki dan“ i ovog vikenda okupila je veliki broj učesnika, ali i posetilaca.
„Naporno je bilo organizovati sve, ali je izuzetno lepa atmosfera na manifestaciji bila. Družili smo se čitavog dana. Vreme nas je poslužilo, jer se manifestacija održava u dvorištu Doma kulture. Bilo je 20-ak štandova. Svi slatki, sa kolačima. U početku je bilo prijavljeno 35 udruženja, ali su neki morali da odustanu što zbog zdravstvenih razloga, što zbog drugih obaveza. Osim udruženja na manifestaciji su učestvovali i pojedinci, kako iz sela, tako i iz drugih mesta. Goste smo imali iz Titela, Ečke, Botoša, Boke, Aradca, Padine, Budisave, Mužlje, Beograda, Zrenjanina…“, kaže Ilonka Vrška, predsednica Kluba žena Belo Blato.
Manifestacija „Slatki dan“ ima za cilj da sačuva tradiciju svih nacionalnih manjina i etničkih grupa
„U okviru manifestacije održan je i prigodan kulturno umetnički program u kojem su učestvovala i deca iz vrtića i osnovne škole. Svi iz sela se trudimo da tradiciju prenesemo i na najmlađe, zbog čega ih uvek uključujemo ne samo u održavanje Slatkog dana, već i drugih događaja u našem mestu. Naša manifestacija „Slatki dan“ podrazumeva očuvanje tradicije, zbog čega je pravilo da se prave starinski kolači. To je postavila naša bivša predsednica Anuška Šimon. Time se čuva kultura svih koji živimo na ovom prostoru koji je multinacionalan i multikulturalan. Trudimo se da sačuvamo sve ono što je autentično za nacionalne manjine i etničke grupe. Mada smo svi sada već dosta izmešani, jer je puno mešovitih brakova i nama se to dopada“, dodaje naša sagovornica.
Petočlani žiri je imao zadatak da izabere najbolji starinski kolač, najlepše dekorisan štand i najlepši vez.
„Žiri su činili Smilja Nedeljkov, Milena Goda, Marija Herćan, Jarmila Hromčik i naš novi učitelj u školi Danijel Juhas. Kod kolača se gledalo da su starinski, da su recepti autentični, da nema izmena i savremenih sastojaka. Bilo je važno i kako izgledaju, ali i kakvog su ukusa i mirisa. Štandovi su morali da budu ukrašeni tradicionalnim predmetima. Svako udruženje je predstavilo ono čime se bavi i time je dekorisalo svoj štand. Kod veza se gledalo kako je izveden“, objašnjava Vrška.
Nagrade za najuspešnije učesnike
Nagrade za najbolji starinski kolač dobile su:
- mesto – Zorica Žervanov iz Stajićeva za lisnatu pletenicu
- mesto – Ana Benčik iz Aradca za salčiće
- mesto – Ana Čeman iz Aradca za šamrolnu
Nagrade za najbolji vez pripale su:
- mesto – Marija Kele iz Budisave
- mesto – Anka Lozanov iz Titela
- mesto – Vida Golić iz Ečke
Nagrade za najbolje dekorisan štand otišle su u ruke:
- mesto Udruženje žena iz Stajićeva
- mesto Udruženje žena „Vredne ruke“ iz Botoša
- mesto Udruženje žena „Ruža“ iz Aradca
„Moram da se zahvalim Nedeljkov Milanu koji nam je mnogo pomogao i koji baš puno radi na promociji i marketingu sela, kao i Mesnoj zajednici. Nakon zvaničnog dela manifestacije učesnici su se družili uz posluženje i muziku. Za dobru atmosferu bili su zaduženi Emil Zadunajski i Igor Kuraj iz benda Belami“, zaključuje na kraju razgovora naša sagovornica.