Nataša Melenić je još jedna od naših sugrađana koja je svoj hobi pretvorila u posao kojim želi da se bavi i da ga razvija. Svojim radom i trudom, veštinama i talentom, ona ne prodaje samo suvo cveće, već nešto od umetničke vrednosti.
– Prodajom cveća se bavim već tri godine. Trenutno prodajem svoje radove u hodniku pijace na Bagljašu. Uvek sam nešto „petljala“ i isprobavala sa bojama i farbama, a odrasla sam na selu, tako da sam upoznata sa različitim vrstama biljaka i cveća još od malih nogu. Veliku zahvalnost dugujem majci koja me podržava i aktivno učestvuje u poslu što se tiče uzgoja rezanog cveća i raznih lekovitih biljaka, kaže naša sagovornica.
Dodaje da je zadovoljna prodajom koja, kako kaže, uglavnom zavisi od nas samih.
– Planiram da ovaj posao koji je počeo kao hobi još više razvijem i da otvorim kreativnu radionicu. Razmišljam čak i o prodaji preko interneta, ali to je za sada samo ideja. Prodajem povoljno, cene se kreću od 100 dinara za suvo cveće, a ikebane su 300 dinara, navodi naša sagovornica.
Različiti aranžmani zahtevaju različitu proceduru, a samim tim i vreme koje se uloži na njihovu izradu.
– Najviše vremena zahteva izrada novogodišnjih aranžmana od drveta, svaki detalj je ručno rađen. Tokom cele godine dobro se prodaju buketi od suvog cveća, a najbolje ide prodaja za Božić. Preko zime radim božićni i novogodišnji program: ikebane, badnjak, razne novogodišnje ukrase, božićnu pšenicu, ježiće od žita… Najviše se kupuje za vreme praznika. U proleće dobro ide rasad cveća i lekovito bilje. Zimi je teže raditi zbog vremenskih uslova, pošto smo stalno napolju, a materijal prikupljamo u jesen.
Nataša Melenić, za kraj razgovora, kaže da aranžmani nisu zahtevni za održavanja i da uz jedan trik mogu duže da traju.
– Što se tiče održavanja cveća, ono se vrlo lako održava i savetovala bih da se ikebane od suvog cveća isprskaju lakom za kosu da bi drugo trajale, a ikebane od drveta ne moraju ničim da se prskaju i ne zahtevaju nikakvu posebnu negu.