Arheološka istraživanja ostataka Starog grada, srednjovekovnog utvrđenja na Tisi kod Novog Bečeja, nastavljena su i ove godine. Projektom iskopavanja, koji je započet 1. avgusta i koji će trajati punih mesec dana, ove godine rukovodi Narodni muzej Zrenjanin uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i opštine Novi Bečej koji su prepoznali važnost i potencijal istraživanja ovog arheološkog lokaliteta.
Cilj ovogodišnjeg projekta jesu istraživanja na kopnu i to sa strane severnog bedema utvrđenja, ističe Aleksandar Šalamon, kustos – arheolog zrenjaninskog muzeja, i dodaje da radovi za sada teku prema planu i u dobroj atmosferi.
– Ovo je prvi korak ka daljem planiraju konzervacije i restauracije utvrđenja Stari grad na Tisi. Prva arheološka istraživanja su rađena 2008. godine, radio ih je Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture. Od 2019. godine do sada radovi traju u kontinuitetu i istražena je jedna solidna površina sa ciljem da oslobodimo ove bedeme, da ih predstavimo na najbolji mogući način i da ih u naučnom smislu istražimo, rekao je Šalamon za TV Novi Bečej.
Jedan od glavnih ciljeva istraživanja ostataka Starog grada kod Novog Bečeja jeste i zaštita samog kulturnog dobra.
– Imamo saradnju sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin i sa Pokrajinskim zavodom. Planiramo da se u nekom trenutku, nadam se što ranije, ovaj arheološki lokalitet proglasi za kulturno dobro i zatim da se krene u projekat preventivne konzervacije, a kasnije restauracije, navodi Aleksandar Šalamon.
Ovom prilikom je uputio apel meštanima Novog Bečeja da ne uzimaju kamenje sa utvrđenja.
– Ovde se radi o delovima kulturnog nasleđa, a ne o sirovini. Nadam se da ćemo u narednom periodu uspeti da stvorimo svest da je ovo nešto što treba da čuvamo i negujemo. Ovo treba da ostane iza nas, našoj deci i generacijama koje će, nadam se, biti ponosne na ono što imaju.