Javno komunalno preduzeće „Gradska toplana“ Zrenjanin je od 2011. godine započela sa kontinuiranim ulaganjem u vrelovodnu mrežu. Kako letnji period „Toplana“ koristi za pripremu za narednu grejnu sezonutako, tako će se i ove godine izvoditi radovi u naselju Ruža Šulman.
U ovom naselju radovi će započeti tokom ove nedelje, a ukupna dužina istih biće 638m, i izvodiće se na tri lokacije – od vrtića „Sunčica“ do stambenih zgrada broj 14 i 46, Šulman do kolektivnih stambenih objekata br. 43 i 44 u ovom naselju.
– Radovi vezani za servisiranje pogona, toplotnih podstanica ali i ulaganja u samu mrežu omogućena su sredstvima koja našim korisnicima naplaćujemo kroz fiksni deo troška. Reč je dakle o iznosu koji naši korisnici plaćaju tokom cele godine, a koji nam pre svega omogućava redovno investiranje u sam sistem daljinskog grejanja, navode u saopštenju iz ovog preduzeća.
U nastavku saopštenja koje je prosleđeno našoj redakciji stoji:
„Međutim, kako smo tokom proteklih meseci svedoci ozbiljnih geopolitičkih nestabilnosti, koje su pre svega uticale na cene energenata, imamo obavezu da sugrađane obavestimo o situaciji u kojoj se nalazimo.
Najpre se toplana početkom godine suočila sa naglim povećanjem cene električne energije, koja je skočila 2,5 puta za privredu. Ovakav skok cene struje, predstavlja ozbiljan problem u finansijskom smislu za samo poslovanje toplane. Naravno, problem je uslovljen i time da se cene već duži niz godina nisu menjale, nego su i smanjivane.
Podsećamo sugrađane da cene fiksnog dela nisu menjane još od 2015. godine, dok je cena varijabilnog dela – odnosno cena toplotne energije smanjivana u dva navrata od decembra 2014. godine. Prvo smanjenje imali smo u oktobru 2015. gde je sa 6,17 cena otišla na 5,43 dinara po isporučenom kilovatčasu, i potom u januaru 2020. godine, kada je cena smanjena za 5%. Na samu cenu toplotne energije osim cene električne energije utiče pre svega cena prirodnog gasa, čija je cena od januara 2021. godine skočila za 56%. Skok cena ova dva energenta predstavlja ogroman finansijski problem za samo poslovanje „Gradske toplane“ zbog čega se nadamo da će lokalna samouprava imati sluha za rešavanje istih.
Svesni smo da su budžeti naših sugrađana, odnosno naših korisnika, opterećeni, te ovom prilikom želimo da apelujemo na njih da pred početak naredne grejne sezone i sami učine neke od neophodnih koraka kako bi se valjanije pripremili za zimski period.
Štednja i racionalno korišćenje energije jedan je od najboljih načina da se udari na kućne budžete naših sugrađana umanje. Jedan od načina uštede energije je pre svega zamene dotrajale stolarije.
Oni sugrađani koji su u mogućnost da tokom letnjeg perioda izvrše zamenu iste, trebalo bi to da učine jer su očekivane uštede sa novom stolarijom od 20 do 30%. Takođe, popravka izolacije na samim fasadama jedan je od načina da se smanji potrošnja energenata u zimskom periodu.
Svesni smo da je rad na izolaciji samih zgrada ozbiljan i finansijski veliki poduhvat, ali svakako želimo da podsetimo da je reč o jednoj od najboljih metoda za umanjenje troškova kako u zimskom tako i u letnjem periodu. Isto tako, kada je reč o navikama štednje, sugrađani moraju napraviti korak u tom smeru – odlučnije nego li se to radilo do sada.
Naime, u prostorijama u kojima se ne boravi često tokom dana, trebalo bi smanjiti potrošnju pre svega regulisanjem protoka tople vode kroz grejna tela. Iz tih razloga, apelujemo na korisnike koji imaju stare i dotrajale ventile, da tokom letnjeg potrošnje. Regulacija protoka, odnosno zavrtanje ventila na radijatorima, najbolji je vid uštede (to nikako nije otvaranje prozora, a pokazalo se da neki korisnici na taj način regulišu temperaturu u svojim stanovima) – kako za one koji su radno aktivni te deo dana ne provode u svojim stanovima, tako i za one koji ne koriste sve prostorije u svojim stanovima.
Tarifni sistem koji se u gradu Zrenjaninu primenjuje već nekoliko godina, omogućuje individualna merenja putem delitelja odnosno putem kalorimetara u stanskim ormarićima, čime je otvoren put uštedi i smanjenju potrošnje energenata. Ipak, čak i ukoliko sugrađani nemaju ugrađene individualne merače, promena navika na nivou svih stanara u kolektivnom stanovanju može dati dobre rezultate. Iz tih razloga moramo apelovati na sugrađane da u narednoj grejnoj sezoni, više razmišljaju na uštedama na nivou svojih zgrada. Jedna od navika kojom se može smanjiti veća potrošnja toplotne energije je i kraće i ređe provetravanje prostorija.“