Danas ćemo sa Vama podeliti fotografije i informacije o radovima Šerbana Popovića izloženim u prostoriji stalne postavke Zbirke likovne umetnosti NMZ posvećenoj umetnosti 18. veka.
U tom periodu umetnost u Banatu bila je u čvrstoj vezi sa promenama koje su se dešavale na političkom, verskom i ekonomskom planu. Veliki Bečkerek, nakon oslobođenja od turske vlasti 1716. godine, postaje značajno slikarsko sedište.
Prvu polovinu veka obeležiće rad samoukih majstora poznatih pod imenom „zografi”, koji su retko ostavljali pisani trag o svom autorstvu. Najčešće su delovali kao slikarske družine, a jednoj takvoj je pripadao i Šerban Popović (početak XVIII veka – oko 1770.) koji je bio član slikarskog esnafa osnovanog u Temišvaru sredinom XVIII veka.
Prvi put ga srećemo u družini zografa Andreje Andrejevića koja je 1737.godine živopisala crkvu manastira Vraćevšnice. Zajedno sa Nedeljkom Popovićem živopisao je crkve u Lipovi, Modošu, Ostrovu i verovatno Pardanju (sada Međa).
Samostalno je slikao ikonostase u Ečki i Ivandi. Slikao je u tradicionalnom zografskom maniru koji je bio pod uticajem stila epohe Brankoveanu, a u kasnijem periodu je primetan uticaj modernijih baroknih shvatanja. U stalnoj postavci NMZ možete pogledati njegove radove Carske dveri i dve ploče sa po pet apostola. Ovaj deo ikonostasa je naslikan za staru srpsku crkvu u Ečki 1744. godine.
Izvor: Narodni muzej Zrenjanin