Veliki petak, ili Strasni petak, hrišćanski je praznik, koji je prema hrišćanskoj religiji obeležen stradanjem Isusa Hrista, njegovim raspećem na časni krst i njegovom smrću za spasenje sveta. Scena Hristovog Raspeća je centralna slika hrišćanske umetnosti.
Na današnji dan predstavljamo predmet Narodnog muzeja Zrenjanin iz Zbirke primenjene umetnosti Umetničkog odeljenja izuzetne umetničko-zanatske izrade: Prestoni krst iz stare botoške crkve (Namastira).
Krst je nastao u periodu 1730–1780. (postvizanitijska umetnost / barok), drveni deo izrađen je na Svetoj gori, dok je metalni okov nastao u Banatu.
Drveni (šimširov) duborezni krst dekorisan je scenama iz Hristovog života i okovan filigranskom srebrnom žicom i granulacijama. Telo stoji na dršci i stopi zvonastog oblika, koja je ornamentisana baroknim biljnim motivima nastalim iskucavanjem. Po sredini drške nalazi se poligonalni nodus. Površina krsta prekrivena je aplikacijama od crvenog rubin staklastog materijala i sedefa. Krst se nalazi u drvenoj kaseti (kutiji), koja je obložena kožom sa presovanim ornamentima u duhu baroka. Na preseku krakova drvenog dela, nalazi se minuciozno izrezbarena scena Raspeća u visini od svega 2,5 centimetra. Zakrivljeno telo Hrista stoji na krstu pobodenom na brdu Golgota. U pozadini se vide zidine I građevine starog Jerusalima. Uz krst se nalaze Bogorodica i Sveti Jovan, dok je krajnje desno predstavljen kopljonoša Longin.
Izvor i fotografija: Narodni muzej Zrenjanin