Tokom prošle godine u Zrenjaninu je evidentirano oko 2.500 krivičnih dela. Među njima su četiri ubistva i teška ubistva, pokušaji ubistava, nanošenje teških telesnih povreda, razbojništva, iznude… Većina ih je rešena. Sa ulica je sklonjeno nešto manje od 36 kilograma narkotika, a otkrivene su i laboratorija za uzgoj marihuane u veštačkim uslovima i jedan zasad indijske konoplje. Tokom 2021. PU Zrenjanin dobila je 11, a od počtka ove godine još dva nova policajaca. Oni zajedno sa starim kolegama čine sve da Zrenjanin bude još bezbedniji, kažu u ovoj instituciji.
Koliko je krivičnih dela bilo u 2021. godini u Zrenjaninu? Da li je to više ili manje u odnosu na 2020. godinu, ali i na ranije godine?
Na području Policijske uprave u Zrenjaninu tokom 2021. evidentirano je 2.517 krivičnih dela. To je za 62 dela manje u odnosu na 2020. godinu i za čak 547 manje nego u 2019. godini. Inače, 2020. bila je specifična zbog vanrednog stanja i samim tim nije relevantna za poređenje.
Sa kojim su se sve krivičnim delima policajci u Zrenjaninu susretali prethodne godine? Da li se poslednjih godina menja struktura i vrsta krivičnih dela koja se dešavaju u Zrenjaninu? Šta je razlog tome? Koja krivična dela su dominantna u Zrenjaninu?
Godinama unazad na području PU Zrenjanin najviše je imovinskih krivičnih dela, krađa i teških krađa. Tokom 2021. evidentirano je 696 krađa, što je za 7 dela više nego u 2020, a za 79 manje nego u odnosu na 2019. godinu. Takođe i broj teških krađa u 2021. godini beleži blago povećanje krivičnih dela u odnosu na 2020. Naime, prethodne godine evidentirano je 269 ovih krivičnih dela, što je za 13 više nego tokom 2020, a za 42 manje u odnosu na 2019.
PU Zrenjanin rasvetlila najteža krivična dela u 2021. – ubistva i teška ubistva
Koliko je zrenjaninska policija efikasna u pronalaženju učinilaca krivičnih dela?
Sva najteža krivična dela, ubistva i teška ubistva, kojih je u 2021. godini ukupno bilo četiri, maksimalnim angažovanjem policije, brzo su rasvetljena. Prethodne godine nije bilo evidentiranih pokušaja teških ubistava, a od četiri pokušaja ubistva rasvetljena su dva, dok se na ostala dva intenzivno radi. Takođe, od 16 krivičnih dela teška telesna povreda, rasvetljeno je 75 odsto, dok je od 11 razbojništava i pokušaja razbojništava rasvetljeno 80 odsto. Evidentirane su i dve iznude, a osumnjičeni su procesuirani. Prošle godine, građani su prijavili da im je nestalo 35 vozila, od kojih je većina bila otključana i sa ključevima u bravi. Efikasnim radom, vlasnicima su vraćena 33 vozila. Intenzivnim operativnim radom, policija je rasvetlila i seriju od devet teških krađa i četiri krađe i uhapsila osumnjičenog koji je, između ostalog, na ulici otimao torbe sugrađankama.
Da li rad policije deluje i preventivno na potencijalne izvršioce?
Pripadnici PU Zrenjanin veoma su posvećeni preventivnom radu i preduzimaju niz aktivnosti u cilju unapređenja sigurnosti građana. Kako bi podigli bezbednost, policija se trudi da uspostavi što bolju komunikaciju sa građanima. Osim policajaca koji patroliraju ulicama i kojima se oni mogu obratiti u svakom trenutku, naši redovi od 1. januara pojačani su sa još dva policajca, koji će biti tu za naše građane. Takođe, okolna sela obilaze sektorski policajci, koji sa meštanima razgovaraju o njihovim problemima.
Ovaj vid komunikacije sa građanima na terenu se pokazao veoma uspešnim jer na taj način saznajemo koji su glavni bezbednosni problemi sa kojima se naši građani susreću i odmah ih rešavamo, što jača poverenje u naš rad. Smatramo i da pojačana patrolna delatnost i samo prisustvo policajaca na ulicama obeshrabruje barem deo potencijalnih izvršilaca krivičnih dela.
Zaplena narkotika
Često smo imali priliku u prethodnom periodu da čitamo saopštenja o zapleni narkotika u Zrenjaninu. Koliko je bilo zaplena i o kojim količinama narkotika koji su zaplenjeni se radi?
Tokom prošle godine, u 235 zaplena, sa ulica je sklonjeno nešto manje od 36 kilograma narkotika. Najviše je oduzeto marihuane, a potom i amfetamin, heroin, kokain i lekovi sa liste psihoaktivnih supstanci. Predanim radom policajaca koji rade na suzbijanju trgovine drogom, u kući u okolini Zrenjanina otkrivena je laboratorija za uzgoj marihuane u veštačkim uslovima, dok je u dvorištu jedne vikendice pronađen zasad indijske konoplje.
Kakva je situacija kada je reč o akciznoj robi? Da li se smanjuje ili povećava broj ovih krivičnih dela?
Prošle godine smo imali 37 zaplena duvana i cigareta, a u 2020. nešto manje 33. Tokom 2021. godine oduzeto je 430 kilograma rezanog duvana i 220 boksova cigareta.
Šta pokazuju podaci u vezi sa prekršajima javnog reda i mira? Da li se njihov broj smanjuje ili povećava i koji su prekršaji najčešći?
Podaci javnog reda i mira pokazuju da je Zrenjanin bezbedan grad i tokom 2021. godine nije evidentiran ni jedan slučaj narušavanja javnog reda i mira u većem obimu. Takođe, beležimo i blago smanjenje prekršaja javnog reda i mira, prethodne godine evidentirano je 775 prekršaja, što je manje u odnosu na 2020. godinu kada je evidentirano 782.
Nasilje u porodici
Država je odlučna u borbi protiv nasilja u porodici. Da li je broj ovih dela u porastu ili se smanjuje i da li se žrtve sada češće odlučuju da prijave nasilnika? Ko su najčešće žrtve nasilja u porodici?
Možemo se pohvaliti da smo prvi u Srbiji, još pre 10-ak godina prepoznali značaj koordiniranog rada nadležnih instutucija – policije, tužilaštva i Centra za socijalni rad, kako bismo prvenstveno osnažili žrtve da prijave nasilje u porodici, a samim tim mogli i da ih zaštitimo. Već tada započeli smo sa redovnim sastancima, bar jednom nedeljno. Na njima razmatramo sve slučajeve prijavljenog porodičnog nasilja i sačinjavamo individualni plan zaštite žrtava nasilja. „Zrenjaninski model” se danas primenjuje u čitavoj Srbiji, po Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici. Ovaj model se pokazao kao efikasan za osnaživanje žrtava porodičnog nasilja da ga prijave.
Tako je u 2011. godini evidentirano 199 krivičnih prijava za nasilja u porodici. Narednih godina došlo je do blagog povećanja, da bi 2016. bila podneta 381 krivična prijava, a naredne, 2017, čak 487. Sredinom te godine, počeo je da se primenjuje i Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, pa su, osim krivičnog dela, uvedene i hitne mere. Inače, tokom prošle godine podneto je 320 krivičnih prijava za porodično nasilje. Izrečeno je i 949 hitnih mera, od kojih 659 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj i 290 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana.
Cilj PU Zrenjanin je da Zrenjanin bude što bezbedniji
Ima li prostora da se dodatno „popravi“ rad PU Zrenjanin tj. da se dodatno smanji broj prekršaja i krivičnih dela?
Policijska uprava u Zrenjaninu čini sve što je u njenoj moći kako bi građani bili što bezbedniji i sigurniji. Već smo rekli da su na našim ulicama policajci pozornici kojima se oni mogu obratiti u svakom trenutku. Naravno, uvek ima prostora za dodatno usavršavanje i efikasniji rad. Zato naši policijski službenici kroz obuke i edukacije usvajaju nove veštine kako bi bili što spremniji da se suoče sa svim izazovima.
Da li je PU u Zrenjaninu u prethodnoj godini pojačana novim kadrovima i opremom?
Prošle godine Policijska uprava u Zrenjaninu dobila je ukupno 11 novih policajaca, koji će zajedno sa starijim kolegama činiti sve da Zrenjanin bude što bezbedniji.
Kakvi su planovi za dalje unapređenje rada policije u Zrenjaninu?
U narednom periodu ćemo nastojati da održimo stabilno stanje bezbednosti, očuvamo ličnu i imovinsku sigurnost svih građana, a uložićemo i maksimalne napore da sa ulica sklonimo narkotike kako bi svi roditelji mogli mirno da pošalju decu u školu.