Svi kojima su neka prava uskraćena ili povređena imaju mogućnost da zaštitu traže pred ombudsmanom. Osim republičkog postoje i lokalni zaštitnici prava građana. Zrenjanin je jedan od gradova u kojima ova institucija funkcioniše, a tokom prošle godine Zrenjaninci su se Lokalnom ombudsmanu obratili više od 300 puta. Najčešće zbog komunalnih problema.
Odlukom o Lokalnom ombudsmanu Grada Zrenjanina predviđeno je da Lokalni ombudsman kontroliše poštovanje prava građana. Utvrđuje povrede učinjene aktima, radnjama ili nečinjenjem Gradske uprave grada Zrenjanina, Gradskog veća grada Zrenjanina kada postupa kao drugostepeni organ u upravnom postupku, javnih službi (javnih preduzeća i ustanova) čiji je osnivač Grad i drugih organizacionioh oblika čiji je osnivač Grad, ako se radi o povredi propisa i opštih akata Grada.
“U toku 2021. godine veliki broj građana, preko tristotine, nam se obratio radi zaštite svojih prava, odnosno ostvarivanja svojih interesa. Subjekti u vezi čijeg rada su se građani obraćali obuhvataju postupanja lokalnih institucija, za koje je Lokalni ombudsman grada Zrenjanina i nadležan, ali i institucije pokrajinskog i republičkog značaja jer je veliki broj nadležnosti u domenu tih organa. Specifičnost posmatranog perioda je odredila celokupna situacija u zemlji usled pandemije korona virusa pa smo i mi prilagodili rad datim uslovima. Poštovane su sve propisane zakonske mere. Građanima su bili javno dostupni brojevi telefona, a imali su mogućnost i da nam se lično obrate”, kaže Bogoslav Simić, Lokalni ombudsman.
Komunalni problemi najviše muče sugrađane
“Građani su obaveštavani o svakoj aktivnosti koju smo preduzeli po njihovoj pritužbi, u svim fazama od prikupljanja informacija od subjekta pritužbe, pokretanja postupka, datih preporuka, rokova, itd. Takođe su i službe gradske uprave ili javnih preduzeća, na koje se pritužba odnosila, bile informisane o svakom podnesku, u svim fazama postupka. Od prikupljanja dokaza do akta o okončanju postupka po pritužbi, koja je nekad bila neosnovana. Ako je utvrđeno da su postojali nedostaci u radu organa protiv koga je podneta prijava, upućena je preporuka, donet je predlog ili mišljenje o tome kako bi uočeni nedostatak bio uklonjen. Građani su se u najvećem broju slučajeva žalili na komunalne probleme. To se, pre svega, odnosi na visine računa i dugovanja za pojedine komunalne usluge. Pritužbe su se odnosile i na problem sa vodosnabdevanjem u zgradama visoke spratnosti, kao i očitavanja i zamene vodomera”, objašnjava naš sagovornik.
Na šta su se sve Zrenjaninci žalili ombudsmanu
Tokom 2021. godine Zrenjaninci su se pojedinačno, ali i kao grupe građana obraćali Lokalnom ombudsmana u vezi sa problema koji se primarno rešavaju na području mesnih zajednica i za koje su one nadležne da se u ime građana obraćaju nadležnim preduzećima i ustanovama Grada Zrenjanina radi ostvarivanja zajedničkih interesa.
“Građani su se prituživali i na visinu i način obračuna poreza na imovinu, probleme vezane za uličnu rasvetu (nepostojanje adekvatne ulične rasvete), odnos zaposlenih zdravstvenih radnika prema pacijentima kao i problem sa zakazivanjem pregleda. U oblasti imovinsko pravnih odnosa najveći broj obraćanja je bio usmeren prema postupku sprovođenja upisa u katastar nepokretnosti i postupku ozakonjenja nelegalnih objekata”, ističe Simić.
“Građani su se žalili i na držanje domaćih životinja. Tu su primedbe bile usmerene, pre svega, prema komšijama, ali i organima nadležnim za kontrolu i sprovođenje Odluke o uslovima i načinu držanja domaćih životinja i radu zoohigijenske službe. Tražili su mišljenje i za problem povezivanja staža u PIO fondu, probleme u vezi sa dugovanjima i isključenjima sa elektro mreže. Takođe, primedbe građana su se odnosile na rešenja i visinu nagrade za rad izvršitelja. Zatim, na postupanje privatnih poslodavaca u vezi uplate staža zaposlenima, zdravstvenog osiguranja i neadekvatnih uslova za rad”, objašnjava naš sagovornik.
Pritužbe na rad sudova
Veliki broj građana je podneo pritužbe na rad sudova.
“Pritužbe su se u najvećem broju slučajeva odnosile na dužinu trajanja postupka, nemogućnost sprovođenja pravosnažnih odluka, dužinu trajanja pritvora, a koje su u nadležnosti sudova te su građani upućivani da se obrate Besplatnoj pravnoj pomoći pri Osnovnom sudu u Zrenjaninu”, kaže Simić.
“Broj obraćanja građana u ovoj godini je na približno istom nivou kao proteklih godina. Jedino se zapaža da su načini obraćanja varirali, te se više građana obraća putem mejla ili telefonski, dok je broj pismenih obraćanja putem pošte neznatan. Lokalni ombudsman je dužan da postupi po zahtevu odmah, a najkasnije u roku od 30 dana od dana podnošenja pritužbe. Organi i organizacije nad čijim radom Lokalni ombudsman vrši kontrolu dužni su da mu omoguće pristup svojim prostorijama i stave na raspolaganje podatke kojima raspolažu. U dosadašnjem radu saradnja je bila na zadovoljavajućem nivou”, dodaje naš sagovornik.
Kako se podnosi pritužba ombudsmanu
Pritužba se podnosi u pisanom obliku, uključujući sve oblike elektronske komunikacije, ili usmeno na zapisnik kod lokalnog ombudsmana i ne podleže plaćanju takse. U pritužbi se navode lični podaci podnosioca (ime, prezime, adresa), organ, odnosno služba na čiji se rad odnosi pritužba, okolnosti konkretnog slučaja, činjenice i dokazi koji potkrepljuju navode iz zahteva, podaci i dokazi o tome koja pravna sredstva je podnosilac već koristio.
“Lokalni ombudsman, na osnovu Odluke o Lokalnom ombudsmanu grada Zrenjanina, može odbaciti pritužbu ako utvrdi da ne sadrži podatke na osnovu kojih se podnosilac pritužbe može sa sigurnošću odrediti (anonimni zahtev), da ne sadrži druge propisane podatke, a podnosilac ne dopuni pritužbu ni u primereno datom naknadnom roku. Takođe, pritužba se odbija i ako je podneta nakon isteka propisanog roka. Rok je godinu dana od dana dostavljanja konačnog upravnog akta, odnosno od preduzimanja poslednje radnje na koju se pritužba odnosi”, objašnjava Simić.
“Pritužba se odbacuje i ako da se odnosi na rad republičkih ili pokrajinskih organa (i službi) ili organa i službi druge jedinice lokalne samouprave, na rad Gradonačelnika, Skupštine, predsednika Skupštine, Gradskog veća, kao i ako se radi o ponovljenoj pritužbi koja ne sadrži nove navode i činjenice koje ih potkrepljuju, odnosno da je već postupao po pritužbi. Ako podnosilac pritužbe nije iskoristio redovna pravna sredstva protiv akta na koji se pritužba odnosi, osim ako bi za podnosioca pritužbe mogla nastupiti velika šteta ako bi se sačekalo na okončanje postupka po pravnom sredstvu. U slučaju da odbaci pritužbu, osim kad je zahtev anoniman, lokalni ombudsman će obrazložiti razloge za njegovo odbacivanje podnosiocu pritužbe”, dodaje naš sagovornik.
Ombudsman je dužan da čuva tajnost podataka i nakon isteka mandata
Po upoznavanju sa sadržinom zahteva, ukoliko su ispunjeni uslovi za postupanje, ombudsman pokreće odgovarajući postupak.
“Nakon prikupljanja činjenica i dokaza postupak može da se okonča na više načina. Odlukom o obustavi postupka – ukoliko je organ uprave na čije postupanje se predstavka odnosila već tokom istrage otklonio povredu ljudskih prava. Odbijanjem zahteva – ukoliko se utvrdi da nema nepravilnog postupanja organa. Donošenjem mišljenja, preporuke ili predloga za otklanjanje nepravilnosti u radu ukoliko se u toku postupka utvrdi nepravilno postupanje organa uprave. Snagom argumenata Lokalni ombudsman treba da nadležne organe uveri u postojanje propusta, neophodnost njihovog otklanjanja i promenu načina rada. Postupak se vodi po podnetim pritužbama ili po sopstvenoj inicijativi prvenstveno u javnom interesu. Interesu uspostavljanja zakonitog i pravilnog postupanja organa vlasti i ostvarivanja prava građana”, ističe Simić.
“Na svaku pritužbu građana reaguje se u najkraćem mogućem roku. Ne čeka se dozvoljeni zakonski rok od 30 dana. Prilikom obraćanja građana trudimo se da odgovorimo na sva postavljena pitanja. Ukoliko ocenimo da rešavanje problema nije u našoj nadležnosti građane upućujemo na adekvatnu adresu gde će moći da svoja prava ostvare ili reše problem. Postupak pred lokalnim ombudsmanom nije javan. Lokalni ombudsman je dužan da i nakon prestanka mandata čuva tajnost podataka do kojih je došao u svom radu”, zaključuje na kraju razgovora naš sagovornik.
Fotografija omudsmana preuzeta sa sajta Grada Zrenjanina