Sanja Pjevčević je iz Lazareva. Po zanimanju je geometar, ali poslednjih nekoliko godina radi kao dispečar u jednom lokalnom taksi udruženju. Hobi joj je oduvek bio uzgajanje cveća, ulepšavanje dvorišta, ručna izrada raznoraznih dekoracija. Tako je počela da izrađuje i saksije od betona. Najpre da bi ukrasila svoj vrt, a sada njeni ručni radovi ulepšavaju mnoge druge prostore.
Kada ste počeli da se interesujete za pravljenje saksija od betona?
Oduvek volela da moj cvetnjak izgleda savršeno, raznobojno i kreativno, ali s obzirom da sam preživela težak oblik Kovid-a i dva meseca provela u bolnici, pa potom imala još nekoliko meseci oporavka, to sve je dovelo je do toga da moje dvorište više nije izgledalo kao pre.
Kako ste došli na tu ideju?
U danima oporavka, iskoristila sam čari interneta i društvenih mreža, istraživala i u teoriji naučila kako se izrađuju saksije od betona. Ostalo je samo da povratim snagu i da prionem na kreativna deo stvaranja saksija.
Šta je potrebno da bi se napravila ukrasna saksija od betona?
Za izradu bilo koje vrste saksije, prvenstveno su potrebni volja i ljubav ka stvaranju nečeg novog, a zatim i cement, voda, šljunak, kalupi, platno, farba, četkice… U zavisnosti od toga koje veličine pravim saksiju i koji tip, varira i vreme izrade.
Kako izgleda postupak pravljenja saksije od betona?
Postupak pravljenja može biti vrlo jednostavan, sve je do vaše kreativnosti. Platno se prvo potapa u pripremljen cement, zatim se postavlja na posebne nosače ili kalupe, formira željeni oblik, pa se ostavlja da se suši naredna 24h na blagom suncu i vetru. Posle toga sledi farbanje i sušenje.
Sanja nikada nije napravila dve iste saksije
Koliko je Vama bilo potrebno vremena da savladate ovaj zanat?
Rekla bih da ovaj zanat ne može nikada do kraja da se savlada, jer zavisi isključivo od vaše kreativnosti i želje kupca šta i kako napraviti. Svaki put kada sam želela da napravim istu saksiju, ispadala bi još bolje od željene. Tako da, potrebno je naći dobru inspiraciju, a ostalo se desi u toku izrade.
Gde nalazite inspiraciju za Vaše saksije?
Inspiracija rekla bih, nekako uvek dođe neplanski. Prosto nekad se desi da sedimo kod kuće za stolom i ručamo i ideja odjednom sine. Nekad se već ujutru probudim sa inspiracijom šta bih pravila tog dana. Nema pravila.
Kolika je najveća, a kolika najmanja saksija koju ste napravili?
Najveća saksija je bila teška i preko 10kg i imala obim skoro 1m, dok je najmanja mogla i da vam stane na dlan. Ili je čak izgledala u obliku šake.
Ko su kupci Vaših saksija i šta najčešće traže?
Kupci su uglavnom žene. A s obzirom da su sve saksije unikatne i jedinstveni „modeli“ ne bih mogla da izdvojim ni jednu kao najčešću, jer uglavnom kupuju sve što sam do sad pravila i imala u ponudi.
Gde i kako plasirate svoje proizvode?
U toku cele godine saksije koje pravim i koje su trenutno dostupne, mogu se poručiti online. U letnjim mesecima, saksije prodajem i na lokalnoj pijaci.
Da li izrađujete saksije po želji kupaca ili radite samo po svojim kalupima?
Uglvnom izrađujemo po svojim kalupima, ali skoro svaki kupac koji je jednom nešto kupio kod mene, se vraćao sa nekim svojim idejama i željama pa sam tako pravila svašta i po porudžbini.
Osim saksija, Sanja usavršava i izradu fontana
Šta Vam je bilo najteže da napravite?
Svaki početak je težak. Najteža za izradu mi je bila prva saksija, jer sam imala viziju kako bi trebalo da ispadne a potpuno sam promašila sa realizacijom. Svaka naredna je bila mnogo lakša za praviti.
Da li se dešavalo da napravite saksiju koja Vam se na kraju ne svidi i šta radite u tom slučaju?
Da, dešavalo se. Kao i sa tom prvom saksijom. I ako ne može da se koriguje zbog oblika i materijala, bacim je i pravim ponovo sličnu.
Da li je teže napraviti ili ukrasiti saksiju?
Definitivno je proces izrade teži nego dekoracija.
Kako je pandemija uticala na Vaš rad i na prodaju, budući da su mnoge manifestacije bile otkazane u prethodnom periodu?
Pandemija nije uticala na moj rad, čak, mislim da sam iz cele situacije izvukla maksimum po pitanju posla.
Postoji li nešto što biste želeli da napravite, a još niste?
U planu imam da usavršim izradu fontana, koje sam nedavno počela da stvaram. Radi se o malim kućnim i nekim dvorišnim fontanama, koje su već dobile svoje nove vlasnike. A s obzirom da sam trenutno u novoj borbi za zdravlje, nadam se da ćemo se s proleća družiti sa nekim novim inspiracijama i saksijama i fontanama.