Na prostoru današnjeg „Deda Jockovog parka“ u Žitištu, nekada se nalazilo imanje plemića Antala Kiša. U okviru parka na imanju, postojala je staza pored koje su bili zasađeni jorgovani, te su je tako i nazvali – „Staza jorgovana“. Vremenom su jorgovani, zasađeni kao izraz veličine plemićeve nesrećne ljubavi, nestali. Dugo godina je postojala želja za obnovom ove staze, a nedavno se konačno ukazala prilika, te je staza obnovljena.
„Udruženje „Pogled bez granica“ iz Žitišta je pod pokroviteljstvom Ministarstva za zaštitu životne sredine realizovalo projekat pod nazivom „Stazom jorgovana“. Inicijativu obnove su pokrenule članice udruženja koje su osmislile ideju i projekat. Obnova staze je bila samo jedna od aktivnosti u okviru projekta. Koordinator projekta je bila naša članica Ivana Petrić.“ – istakla je predsednica udruženja Sandra Kosović.
Dugogodišnja ideja
„Park u Žitištu ima tradiciju dugu preko 200 godina. Najlepši ukras parka činili su drvoredi jorgovana duž staze, koje je prema legendi zasadio plemić Antal Kiš, kao simbol ljubavi. Odatle je i potekla ideja. Obnova staze predstavljala je dugogodišnju ideju da se parku vrati stari sjaj. Kada je ministarstvo objavilo konkurs za dodelu sredstava za podršku projektima civilnog društva u 2019. godini, videli smo šansu da realizujemo zamisao. Konkurisali smo na poziv i imali sreće da dobijemo potrebna sredstva za realizaciju“, pojasnila nam je je Ivana Petrić.
U „Deda Jockovom parku“ zasađeno je ukupno 280 sadnica jorgovana. Sadnja se odvijala u dve faze. U prvoj fazi je posađeno 150 sadnica jorgovana , a u drugoj 130. Članice udruženja su imale veliku pomoć đaka iz lokalne škole, kao i radnika iz lokalnog preduzeća.
„Partneri na projektu su nam bila deca iz Osnovne Škole „Sveti Sava“, kao i radnici iz JKPS „Ekos“ iz Žitišta. Projekat je trajao pet meseci, a sadnja je realizovana u novembru. Staza je obnovljena sa 280 novih sadnica belog i ljubičastog jorgovana. Tokom projekta održana je kreativna radionica „Jorgovan“, u kojoj su učestvovali učenici nižih razreda osnovne škole. Cilj projekta, pored same obnove, je upoznavanje dece sa istorijom rodnog mesta, kao i podizanje svesti najmlađih o važnosti očuvanja životne sredine. Ujedno smo želeli da ih uključimo u razvoj i ulepšavanje našeg mesta. Nadamo se da će se sve mladice jorgovana primiti, i da ćemo svi uživati u njihovom mirisu.“ – istakla je Ivana Petrić.
foto: Infocentar Žitište