Visoka tehnička škola strukovnih studija u Zrenjaninu organizovala je danas sedmi po redu naučno – stručni skup „Preduzetništvo, inženjerstvo i menadžment“. Ove godine bilo je 40 radova, a prema rečima organizatora, najviše inovacija ima na polju ekološki prihvatljivih rešenja.
U uvodnom delu, svoje radove su predstavili domaćini – doktori Milorad Rančić i Robert Molnar, kao i gosti iz Slovenije i Bosne i Hercegovine, Marjan Leber i Isak Karabegović.
„Po sedmi put organizujemo skup međunarodnog karaktera sa osnovnom temom „Preduzetništvo, inženjerstvo i menadžment“, a podtema je „Inovativnost – generator novih znanja.“ U proteklom periodu je prijavljeno pedesetak radova, a u selekciju je ušlo 40. Ove godine imamo tri rada iz inostranstva, a jedan je iz Libije profesora Amad Deen Alghwailla, koji je po drugi put ovde, i može se reći da smo uspostavili uspešnu saradnju. Imamo i demonstraciju tri inovacije, od kojih je jedna značajna za našu školu. Na nju smo posebno ponosni jer je rad našeg bivšeg studenta, a imaćemo i prigodnu modnu reviju. U širem društveno ekonomskom segmentu najpopularnije su eko inovacije, čemu u prilog govori i činjenica da danas imamo nekoliko radova na tu temu“, istakao je organizator skupa dr Robert Molnar.
Skup je pozdravnim govorom otvorio dr Milorad Rančić, koji je ukazao na dugogodišnje postojanje Visoke škole strukovnih studija u Zrenjaninu, i impozantan broj studenata koji su je završili. Kroz svoj govor, dr Rančić je izrazio nadu da škola uskoro dobije akreditaciju za master studije.
Nakon njegovog pozdravnog dela i izlaganja rada, prisutnima se predstavio profesor dr Marjan Leber.
„Drago mi je da mogu da učestvujem na ovakvom skupu. Moja tema je “Inovativna sposobnost kao ključna kompetencija na tržištu“, tačnije, na koji način možemo pomoći predstavljanje i razvoj novih proizvoda. U Sloveniji imamo više studijskih predmeta sa ovom tematikom. Država daje dobru podršku inovacijama preko određenih subvencija, kao i podsticaj u vidu nagrada, i priliku za dalju promociju u Sloveniji i drugim zemljama. Imam priliku da sarađujem sa kolegama iz Nemačke, Engleske i Austrije, a najviše sa kolegama iz Graca. Naši studenti učestvuju u zajedničkim projektima, i svake godine zajedno rade na inovacijama i produktima“, izjavio je dr Leber.
Dr Isak Karabegović iz Bosne i Hercegovine po treći put učestvuje na ovom naučnom skupu. Zadovoljan je saradnjom i ima želju da ova škola preraste u fakultet, poput njegove u Bihaću.
„Danas ću prezentovati svoj rad pod nazivom „Trend primene obnovljivih izvora energije u svetu – Mogućnost otvaranja novih radnih mesta“. Radom želim da motivišem mlade ljude da vide gde ima inovacija, koji su to izvori energije, i gde se najviše ulaže i zapošljava. Kad je u pitanju Balkan, mogu se koristiti skoro svi izvori obnovljive energije, najviše biomasa i energija sunca, kao i vetar koji je nova investicija. Kod nas u Bosni ima raznih udruženja koja se bave tematikom inovacija, a imamo i sreću da država pomaže razvijanju ovog polja“, naglasio je dr Karabegović.