Stan u Novom Sadu i četiri u Zrenjaninu – bogatstvo su Zdravka Deurića (49), v.d. generalnog direktora “Jugoremedije”, kako je do sada utvrđeno u istrazi policije, koja je juče Deurića i troje njegovih saradnika uhapsila zbog zloupotrebe teške 600.000 evra.
Hapšenju je prethodila višemesečna istraga, a kako navode u policiji nova hapšenja u “Jugoremediji” mogu se očekivati narednih dana. Sa Deurićem su juče uhapšeni Milana Zlokas (28), v.d. direktora “Luksol farmacije” i “Penfarma”, sudski veštak Stevan Gregović (47) i finansijski direktor “Jugoremedije” Ankica Malušić (48), svi iz Zrenjanina.
Kako portal I love Zrenjanin nezvanično saznaje dvoje uhapšenih-Malušićeva i Gregović pušteni su da se brane sa slobode dok su Deurić i Zlokasova ostali u pritvoru. Protiv svo četvoro je otvorena istraga.
– Oni se sumnjiče da su 2011. preko “Jugoremedije” i “Luksola” osnovali firmu “Penfarm”, ali tako što su uložili zemljište i akcije zrenjaninske fabrike lekova, procenjene na veću cenu od tržišne. U osnivanje “Penfarma” uložena je licenca za dva leka, procenjena na deset puta manju vrednost. Tako su pribavili korist “Luksol” farmaciji od 55.396.100 dinara, za koliko su oštetili “Jugoremediju” – saopštio je MUP.
Naime, prikazana vrednost zemljišta, koje je u novo preduzeće unela “Luksol farmacija”, bila je 186.000 evra, iako je tržišna vrednost 83.000 evra, a procenu je obavio sudski veštak Stevan Gregović.
I vrednost akcija “Jugoremedije” u vlasništvu “Luksola” od 100.000 evra prikazana je trostruko više, dok je najveća mućka izvedena prenosom prava na lekove “kliacil” i “tolikar” sa “Jugoremedije” na “Penfarm” po ceni od 63.740 evra, iako je stvarna vrednost desetostruko veća – 651.240 evra. Prenos je izvršen falsifikovanim nepotpisanim izveštajem sačinjenog od stručnog tima “Jugoremedije”.
Ovu firmu svojevremeno je prvi privatizovao Jovica Stefanović Nini, koji je hapšen zbog zloupotreba u “Srboleku”, ali je privatizacija poništena, nakon čega je u priču ušao Deurić, koji je stao iza 58 odsto vlasništva koje čine mali akcionari, dok je ostatak u vlasništvu države. Iz “Jugoremedije” je otad otpušteno 450 radnika.
Izvor :Blic, I love Zrenjanin